Diş sıkma hastalığını hafife almayın

Çok fazla önemsenmeyen ağız ve diş sağlığı, ihmal edildiği zaman ciddi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Erişkin nüfusun, yarısına yakın kesiminde ve çocukların yüzde 15’inde Bruksizm (Diş sıkma hastalığı) vakasıyla karşılaşılıyor. Uzmanlar, bu hastalığın ihmal edilmesi durumunda çene ekleminin kitlenmesi, çene ve boyun kaslarında ağrı, dişlerde tahribat oluştuğuna dikkat çekiyor. Ancak, Bruksizm’in en önemli sonuçlarından biri ise hastalarda yaşlı bir yüz ifadesinin oluşması.
 
Bu sorundan botoksla kurtulmak mümkün
 
Estetik ve kozmetik cerrahide oldukça sık kullanılan ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili sonuçlar veren Botoks uygulamaları diş sıkma (Bruksizm) hastalığında da olumlu sonuçlar veriyor. Diş Hekimi Hakan Durgun, Bruksizm hastalığının günlük yaşam stresinin bilinçaltına yönlenmesiyle ortaya çıkan ve kasların spazmına yol açarak uyku sırasında diş gıcırdatmayla kendini gösteren bir rahatsızlık olduğunu belirterek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi.
 
En önemli sebebi Stres
 
Uyku sırasında kişinin genellikle diş gıcırdattığından habersiz olduğunu dile getiren Durgun, “Diş gıcırdatmanın genellikle iki büyük sebebi vardır. Birincisi günlük yaşam stresi ikincisi ise alt üst çene ilişkilerindeki (kapanış) uyum bozukluklarıdır. Erişkinlerin yarısına yakın kesiminde ve çocukların yüzde15’inde bruksizm vakasıyla karşılaşılabiliyor. Diş sıkma sonucunda, çene ekleminden ses gelmeye başlıyor. Hatta çene ekleminin kilitlenmesi sorunu da yaşanabiliyor. Daha sonraki süreçte kişi, ağzını açmakta güçlük çekebiliyor.”
 
Yaşlı bir yüz görüntüsü oluşturuyor 
 
“İlerleyen dönemlerde dişlerde aşınmaya bağlı olarak dikey çene boyutu düşüyor. Bu nedenle de yaşlı bir yüz görüntüsü ortaya çıkıyor. Diş sıkma hastalığı nedeniyle dişlerde önce çatlaklar ve daha sonra da kırılmalar oluşuyor. Dişi destekleyen dokulara aşırı kuvvet gelmesi nedeniyle de çene kemiğinde erime, dişlerde sallanma ve düşmeler oluşuyor.”
 
Botoksla kolayca tedavi ediliyor
 
Diş sıkma hastalığının tedavileri hakkında bilgi veren Diş Hekimi Hakan Durgun şunları söyledi:
 
“Diş hekimi tarafından alt ve üst dişlerin birbiriyle temasını kesen silikondan yapılmış ve kişiye pek rahatsızlık vermeyen gece plağı yapılabildiği gibi botoks uygulaması da tedavide başarılı sonuçlar veriyor. Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirleri geçici olarak bloke edip kasların kasılmasını engelliyor. Botoks kas dokusuna zarar vermiyor. Sadece kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyalin o bölgedeki kasa ulaşmasını önlüyor. Botoks uygulamasının etkisi geçidir. Bu özelliğinden dolayı botoks tedavisi 4-6 ayda bir tekrarlanır.”