Çocuğunuzu okula ilginizle alıştırın

Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Çubukçuoğlu Taş, “Özellikle okul kaygısı ilkokulda değil, büyük sınıf çocuklarda da olabiliyor. Rezil olma korkusu veya eğitim eksiklerinin olması gerilime neden olabiliyor. Sosyal olarak kendini yeterli görmüyorsa, arkadaş ilişkileri iyi değilse çocuklar okula başlama dönemini kaygılı ve endişeli olarak geçirebiliyor. Yogun sınav temposu da okul kaygısını arttırabiliyor” dedi.

"Aileler sakin olmalı"

“Bu dönemin rahat geçmesi için aileler sakin olmalı” diyen Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Çubukçuoğlu Taş, “Çocuklar ailelerin huzursuzluğunu anlayarak okula karşı mesafeli olabiliyorlar. Aileler okula başlanan günü güzel bir gün olarak yansıtmalı ve o şekilde yaşatmalıdır. Çocuğu sürekli okula götürmek, yan yana oturmak isteği de çocukta özgüven sorunları oluşturabilir. Bu durum abartılmamalı. Aileler öğretmenlere güvenmeliler çünkü onlar bu durumlar karşı neler yapılabileceğini çok iyi biliyor. Aileler çocuklarının bireyselleşmesine izin vermeli” ifadelerini kullandı.

"Zorlamayın"

Uzman Dr. Zeynep Çubukçuoğlu Taş, “Çocuklarınıza, ‘Senin için saçımızı süpürge ediyoruz. İstediğimiz ders çalışman. Çalışmazsan oyun oynamanı yasaklarız, gezmene izin vermeyiz’ gibi baskıcı yaklaşımlarla ders çalışmaları için baskı kurmayın. Bu durum çocuğu kendi gelecekleri için değil, aileleri için ders çalışmaya iter. Bizim için ders yapılsın denirse uzun vadede başarılı olunmaz. Yarı yolda sıkılıp vazgeçerler. Programlar, düzenlemeler yaparak ders çalışması sağlanmalı” dedi.

"Serbestlik sınırsız olmasın"

Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Çubukçuoğlu Taş, “Çocuklarımıza okul dönemi aşırı disiplinli bir ortam oluşturup, tatillerde tamamen özgür bir ortam sağlıyoruz. Bu durum çocuklarda hayat algısı açısında olumsuzluğa neden oluyor. Çocuklar sportif aktivitelerle yönlendirilmeli. Çocuk, yaz ayında okulu özlüyor, okul zamanında ise tatil yapmak istiyor. Çocuklar tatilde sürekli televizyon, bilgisayar ve telefonla ilgileniyor. Yatış, kalkış saatleri, gün içindeki ekran alışkanlıkları okulların açılmasına yakın bir süreçte düzenlenmeli. Çocukların adapte olması açısından bu çok önemli bir davranıştır. Çünkü tatilde çocukların sınırsız hareket etmesini istemiyoruz” diye konuştu.