Bilinçsiz vitamin kullanımının zararları

Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, bilinçsiz vitamin kullanımının zararları hakkında bilgi verdi. Erdem, “Vitamin ihtiyacını doğal besinlerden almak yerine bilinçsizce ek vitaminler kullanmak ise hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bilinçsizce tüketilen A Vitamini karaciğer bozukluğuna; C vitamini, böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Kişinin vitamin eksikliği varsa isteğine bağlı olarak değil Doktor kontrolünde ek vitaminleri alması gerekmektedir" dedi.
 
Gereksiz yere alınan A vitaminin fazlası vücutta birikip karaciğer zehirlenmesine yol açabilmektedir.
 
Erdem, "kişinin hasta olduğu zamanlarda ilk başvurulan C vitamini tüketimi olmaktadır. Ancak yüksek dozda ve uzun süre C vitamini alınması oksalat taşları oluşturabilmektedir. Anemik hastalarda demirle birlikte C vitamini alınması önerilir; ancak demir birikimi olan hemokromatoz durumlarında ve hemolitik anemilerde C vitamini önerilmemektedir” diye konuştu.
 
"VİTAMİN İHTİYACI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR"
Kullanılması gereken vitaminlerde öncelikle bir hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Erdem, “Ama yine de ihtiyaç duyulan miktar kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden mutlaka doktor kontrolünde olunmalıdır. Genellikle büyüme ve gelişme çağında, hamilelikte, ileri yaşlarda, kronik hastalığı olanlarda, alkolizmde eksikliği belirlenen vitaminler kullanılmaktadır. Vitaminlerin tavsiye edilen günlük miktarları ‘RDA’ olarak tanımlanmaktadır. Bu değerler vitaminlerin etiket bilgilerinde yer almaktadır. Çünkü belirli hastalıklarda kişiye daha yüksek oranda vitamin tavsiye edilir; ayrıca ilaçlar vitaminlerin aktivitelerini engelleyebilmektedir” şeklinde konuştu.
 
“BESLENMELER GÜNLÜK VİTAMİN İHTİYACI KARŞILANABİLİR”
Beslenmeler ile günlük vitamin ihtiyacının karşılanabileceğini anlatan Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, “Doğal yollarla sebze ve meyve ağırlıklı ve dengeli bir beslenmeyi tercih edilmelidir. Mevsimine göre uygun miktarlarda tüketilen taze meyve ve sebzeler en zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır” ifadelerini kullandı.