Beş milyon kişi kanser taramasından geçti

Kanserin önlenmesi için tarama, tanı ve bakıma yönelik çalışmalarını artıran Sağlık Bakanlığı verilerine göre, bir yılda Türkiye’de 5 milyon kişi kanser taramasından geçirildi.
 
Sağlık Bakanlığından aldığı bilgiye göre, kanserle mücadele Türkiye’nin sağlık stratejisi içinde çok önemli yer tutuyor.
 
Kanserin önlenmesine yönelik önemli çalışmalara imza atan Bakanlık, kanser programını dört aşamada yürütüyor. Programın ilk aşamasını kanser kayıtçılığı oluşturuyor. Sağlıklı verilerin elde edilebilmesi için kayıtçılığa önem veren Bakanlık, bu kapsamda önemli çalışmalara imza attı. Türkiye’de 2002’de sadece iki ilde bulunan kanser kayıt merkezi sayısı, yeni programın hayata geçirilmesiyle tüm illerde yaygınlaştırıldı. Bugün, 81 ilin tümünde kanser kayıt merkezleri görev yapıyor.
 
Türkiye’de tarama programları, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve aile sağlığı merkezlerinde yürütülüyor. Bu çerçevede geçen yıl 5 milyon kişiye kanser taraması yapıldı. Kanser taramalarında son iki yıl içinde önemli adımlar atıldı. Rahim ağzı kanseri taramalarında HPV DNA testine geçilerek, sonuçlar vatandaşlara 10 gün sonra internetten ulaştırıldı. Ayrıca, dünya standartlarında Ulusal Mamografi Raporlama Merkezi kuruldu.
 
Mamografiler iki radyolog tarafından değerlendiriliyor ve sonuçlar 10 gün içinde sorgulanabiliyor. Bu merkez ile ek tetkik isteme oranı yüzde 10’un altına inerek Avrupa Birliği kalite kriterleri düzeyine getirilerek daha hızlı sonuçlara ulaşılması sağlanıyor.
 
Dördüncü aşamayı ise tedavi ve palyatif bakım kapsıyor. Türkiye’de kanser hastalarının tedavi planlamaları 29 sağlık bölgesinde gerçekleştiriliyor. Türkiye, kanser tedavileri konusunda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile benzer sonuçlara sahip bulunuyor.