Bahar alerjisi gözünüzü vurmasın

İlkbaharda uçuşmaya başlayan polenlerin ve çiçek tozlarının alerjik göz nezlesini tetikleyebileceğini söyleyen Op. Dr. Alp Kayıran, “Gözde kızarıklık, çapaklanma, yanma, batma, kaşıntı ve sulanma gibi şikâyetler alerjik göz nezlesinin habercisi olabilir” dedi
 
Bahar mevsiminde havada uçuşan polen ve tozlarla birlikte alerjik hastalıklar da artış gösteriyor. Bahar alerjisinin göz sağlığını yakından etkilediğine dikkat çeken Op. Dr. Alp Kayıran, “Sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan alerjik göz nezlesinin kendi kendine geçmesi beklenmemeli, uzman bir göz hekimine başvurarak korunma ve tedavi konusunda destek alınmalıdır” diyor.
 
Şapkasız ve gözlüksüz çıkmayın
 
Alerjik göz nezlesini büyük oranda rüzgâr ile birlikte uçuşan polen ve tozların tetiklediğini söyleyen Op. Dr. Alp Kayıran “Alerjik göz nezlesi genellikle atopik bünyeli diye adlandırdığımız çocuklarda çocukluk yaşlarında ortaya çıkıp yıllarca aynı mevsimlerde kendini gösterebiliyor. Her sene yinelenen bu alerjilerde korunma ve tedaviye yönelik yapılması gereken en önemli şey alerjen madde tespit edilebiliyorsa mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır” diyor. Göz sağlığını alerjilerin getireceği risklerden korumak adına önerilerde bulunan Op. Dr. Alp Kayıran “Tozlu ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, açık havaya çıkıldığında şapka ve gözlük kullanımı tercih edilmeli, özellikle alerjinin alevlendiği dönemlerde havalandırma yerine filtreli olduğu için klima kullanılmalı” diyor. Ev tekstilinde ve özellikle yatak odasında toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı öneren Op. Dr. Alp Kayıran “Evinizi de mutlaka günde bir kez süpürün ve toz alırken mutlaka ıslak bez kullanın” diyor.
 
Gözünüzü eliniz ile buluşturmayın
 
Alerjinin en rahatsız eden ve göze zarar veren yanının gözde meydana getirdiği kaşınma hissi olduğunu vurgulayan Op. Dr. Alp Kayıran “Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durmak göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Çünkü gözü kaşımak ve ovuşturmak, gözün ön kısmında bulunan ve saydam tabakası olan korneanın yapısında bozulmalara sebep olabileceği gibi ciddi görme kayıplarına neden olabilecek “keratokonus” hastalığına da zemin hazırlayabilir” diyor. Gözdeki her kızarma, sulanma ve çapaklanmanın sadece alerjik temelli olmayabileceğini söyleyen Op. Dr. Alp Kayıran, viral ya da bakteriyel sebeplerle ortaya çıkan göz nezlesinin bulaşıcı olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çiziyor.