Bahar alerjisi astıma dönüşebilir

Çocukluk çağında erkeklerde kızlara göre daha sık görülen alerjinin, erişkinlerde görülme oranının her iki cinste de aynı olduğunu belirten Uzm. Dr. Sevin Karalar alerjisi olan kişilerin sık sık duş almaları ve açık ortamlardan uzak durmaları gerektiğini belirtti.
 
Bahar aylarıyla birlikte alerji mevsimi de açıldı. Dünya nüfusunun neredeyse %40’ını etkileyen bahar alerjileri tedavi edilmediğinde astıma dönüşebiliyor.
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Sevin Karalar değişen yaşam koşulları, çevre ve hava kirliliği, çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyonların bahar alerjilerinin görülme oranlarının artmasına neden olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Karalar, ayrıca kapalı ortamlarda daha uzun süre kalınmasının, sigara, genetik faktörler ve diyet alışkanlıklarındaki değişikliklerin de hastalığa kapı açtığına dikkat çekti.
 
Ailesinde yoğun sigara içen çocuklarda hastalık riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Karalar sözlerine şöyle devam etti: “Eforla tıkanma, çocuklarda koşunca öksürük gibi dikkat çekmeyen belirtiler astımın erken bulguları arasında. Mevsimsel olan bu sendromlar bir süre sonra düzeldiği için hastalığın tanısı gecikebiliyor. Bu belirtiler iki polen mevsiminde de tekrarlarsa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor.”
 
Erkek çocuklarını kızlara göre daha çok etkiliyor
 
Alerjik rinitin ortalama başlangıç yaşının 10 olduğunu belirten Karalar çocukluk çağında erkeklerde kızlara göre daha sık görülürken, erişkinlerde sıklık oranının her iki cinste aynı olduğunu söyledi. Karalar ayrıca hastalığın yaşam kalitesini ciddi oranda etkilediğine dikkat çekerek, günde en az bir saat süre ile art arda hapşırık, burun kaşıntısı akıntısı ve tıkanıklığı yaşayan erişkinlerinin mutlaka doktora başvurmaları gerektiğini vurguladı.
 
Sigara ortamına maruz kalan çocuklarda hastalık riski daha yüksek
 
Doğru teşhisin çok önemli olduğuna da dikkat çeken Uzm. Dr. Karalar, hastanın neye alerjisi olduğunu belirlemek için bazı testler yapmak gerektiğini söyledi. Alerji hastalarının polen mevsiminde dikkat etmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:
 
-Polen mevsiminde hastalar açık havada bulunmamalı.
-Açık havada bulunulması durumunda yeşillik ve ağaçlık yerler tercih edilmemeli.
-Piknik yapmaktan kaçınılmalı.
-Dışarı çıktığında yapılabiliyorsa maske, güneş gözlüğü kullanılmalı.
-Açık ortamdan eve gelindiğinde hemen duş alınmalı ve giysiler değiştirilmeli. Ya da en azından saçlar yıkanmalı.