Ağızdan nefes almak sağlığı olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, günümüzde insanların hızlı yaşam temposu içinde beden sağlığı açısından birçok organın ihtiyaçlarına önem vermediklerini vurguluyor. KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy da, sağlıklı ve uzun yaşamak için burundan nefes almanın önemine dikkat çekti.

Kanuni’nin ‘Olmaya cihanda devlet, bir nefes sıhhat gibi’ vecizesinden yola çıkarak iyi nefes almanın sağlığa faydaları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ulusoy, "Birçoğumuzun fazla önemli olmadığını düşündüğümüz burundan iyi nefes alamama problemi gün içindeki enerjimizi, rahat ve dinlendirici uyumamızı, kalp ve dolaşım sistemlerimizin yanında hormonal yapımızı da sıkıntıya sokmakta ve hatta cinsel hayatımızı da olumsuz etkiliyor" dedi.

"Kaliteli uyku için doğru nefes almak şart"

Burundan nefes almanı önemine dikkat çeken Doç. Dr. Ulusoy, "Burundan nefes alamayan insanlar ağızdan da nefes alarak hayatlarını devam edebilir ancak burun solunum organı olmasının yanı sıra havayı ısıtıp nemlendirerek akciğerlere gerektiği kıvamda sunan bir organ olmasının yanında koku ve konuşma fonksiyonunda da önemli görevleri bulunuyor. Burun deliklerinden alınabilen hava uyku kalitesini arttrıp horlamayı da azaltabiliyor. Uykuda ağzı açık uyuyarak burnunu kullanamayan kişilerde horlama ve Uyku Apnesi denilen uykuda nefes durması daha fazla görülüyor. Kaliteli uyku uyuyamayan kişilerde yorgun ve baş ağrısı ile uyanıp, gün içerisinde uyuklama yanında metabolik bozuklukların yanı sıra cinsel isteksizlik gibi daha birçok sorun ortaya çıkabiliyor" ifadelerini kaydetti.

"Horlama sosyal bir sorun"

Horlamanın yumuşak damağın titreşimi ile ilgili ve kişinin beraber uyuduğu insanları rahatsız eden bir sosyal sorun olarak son yıllarda daha fazla öne çıktığını söyleyen Doç. Dr. Ulusoy, "Horlama sorunu olan kişilerin yanında ya da yakınında uyuyan kişilerde de uyku bozuklukları ve işitme problemleri gibi sağlık sorunları görülebiliyor. Son yıllarda boşanma nedenlerinden biri olmaya başlayan horlama nedeniyle aile bütünlüğünü tehdit eden sosyal bir sorun olarak ilişkileri tehdit ediyor" açıklamasında bulundu.

"Sağlıklı nefes almada doğru burun ameliyatı yöntemi önemli"

Burun tıkanıklığının en sık nedenleri arasında burun içinde orta kısımdaki ve septum adı verilen kıkırdak, kemikten oluşan yapının eğriliklerinin yer aldığını belirten Doç. Dr. Ulusoy, "Halk arasında burun eti diye de tabir edilen konka adı verilen aslında bir solunum organı olan ve burun fizyolojisinde oldukça önemli görevleri olan yapılarında aşırı büyümeleri sebep olabiliyor.