27 kişi H1N1, 2-3 kişi H2N3 virüsünden hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 27 kişinin H1N1 virüsü, 2-3 kişinin de H2N3 virüsü sebebiyle hayatını kaybettiğini ancak domuz gribine yönelik bir salgının söz konusu olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan’da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Türkiye Sağlık Alanında Teknik İşbirliği Değerlendirme Toplantısı’na katılan Müezzinoğlu, ardından İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile bir araya geldi.

Konuya ilişkin AA ve TRT muhabirlerinin sorusunu yanıtlayan Müezzinoğlu, Medeni ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Türkiye’de 17-19 Kasım 2015’te yapılan teşkilatın sağlık bakanları toplantısında Türkiye’nin zirvede İslam sağlık yönetimi komisyonu başkanlığını üstlendiğini hatırlatan Müezzinoğlu, Türkiye’nin 2 yıl süresince bu başkanlığı yapacağını ve 56 İslam ülkesiyle beraber sağlık konusunda çalışmalar yürütüleceğini anlattı.

Bakan Müezzinoğlu, 2 yıl sonra da görevi Suudi Arabistan’a devredeceklerini kaydetti.

Medeni ile yeni ve farklı dinamiklerin teşkilat çatısı altında nasıl kurulabileceğini değerlendirdiklerinin altını çizen Müezzinoğlu, “İslam Ülkeleri Zirvesi’nin 13’üncüsü nisanda İstanbul’da yapılacak. Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, kansere karşı farkındalık etkinliği yapılacak. Bu etkinliğin çalışmalarını da gözden geçirdik” diye konuştu.

Müezzinoğlu, Medeni ile özellikle sağlık, hijyen ve sosyal sorunları olan İslam ülkelerindeki alt gelir gurubuna yönelik ortak projelerin neler olabileceğini konuştuklarını dile getirerek, “İİT’nin çatısı altında güçlü bir sağlık yönetim liderliğinin olmasını arzu ediyoruz. Bu anlamda da Türkiye’nin üstüne düşeni yapmaya hazır olduğunu ilettik. Bununla ilgili çalışmaları netleştirme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

– “Salgın durumu yok”

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, domuz gribi ile ilgili bir soruya karşılık, salgın durumunun söz konusu olmadığını vurguladı.

Grip vakaları ile ilgili genelde ekim-nisan döneminde artışlarla karşılaştıklarını belirten Müezzinoğlu, ocak ayı başında grip vakalarında artış görüldüğünü, şimdilerde ise durağan bir dönem yaşandığını kaydetti.

Müezzinoğlu, mevsimsel hastalıklara bağlı ölüm vakaları hakkında da bilgi vererek, 27 kişinin H1N1 virüsü, 2-3 kişinin de H2N3 virüsü sebebiyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, Suriyeli sığınmacılara verilen sağlık hizmetlerine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’nin insani ve vicdani sorumluluğunu yerine getirdiğini ve bu yönüyle dünyaya örnek olduğunu vurguladı.

Yabancı hekimlerin çalıştırılmasıyla ilgili olarak da yaklaşık 500 civarında yabancı doktorun sağlık hizmeti sunduğunu belirten Müezzinoğlu, bu sayının daha da artmasını istediklerini söyledi.

Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Eğitim standardı yüksek, Türkiye’nin sağlık dinamiklerine ilave katkı sağlayabilecek, Türkiye’nin tecrübe ve bilgi birikimleri ile onların tecrübe ve bilgi birikimleri gelişimimize katkı sağlayacak düzeyde, standardı yüksek hekimleri arzu ediyoruz. Bu düzeyde hekimler geliyorsa, Türkiye’de hizmet edecekler. Bu düzeyde hekimler gelmiyorsa zaten bizim mevcut hekim dinamiklerimizle Türkiye’ye biz güçlü bir sağlık hizmeti sunuyoruz ama sağlık turizminde iddialı olmak isteyen bir ülkeyiz."

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, söz konusu uygulama ile dünya çapında tanınmış hekimlerin Türkiye’nin sağlık turizmine ve sağlık hizmetine katkı sağlamasını istediklerini ifade etti.

AA