’21. yüzyıla kök hücre tedavisi damga vuracak’

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Kök Hücre Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, 21. yüzyıla kök hücre tedavilerinin damga vuracağını belirterek kök hücrenin, kanser ve birçok hastalığın tedavisinde artan şekilde kullanılacağını söyledi.
 
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Demirer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kök hücre konusunun birçok merkezde ele alındığına dikkati çekti.
 
Kök hücre konusunun çok sıcak bir konu olduğuna dikkati çeken Demirer, şöyle devam etti:
 
"20. yüzyıla kemoterapi ve Radyoterapi damgasını vursa da artık 21. yüzyılda bunlara kök hücre tedavileri ilave oldu. Bundan sonra kök hücre, hem kanserin tedavisinde hem hematolojik kanserlerin tedavisinde hem de özellikle rejeneratif tıp dediğimiz, kök hücrenin farklılaşma özelliği nedeniyle karaciğer sirozlarının tedavisinde, pankreas ve diyabetin tedavisinde, kalp yetmezliğinin, felçlerin, parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde artan şekilde kullanılacaktır. Özellikle kök hücrenin uygun ortamlarda sinir, kalp hücresine dönüşebilmesi, diş hücresine dönüşmesi veya pankreas hücresine dönüşebilmesi gibi özellikleri nedeniyle birçok hastalıkların tedavisinde kök hücre gündeme gelecek ve kullanılacak."
 
 "Çocuk doğmadan hatalı gen düzeltilebilecek"
 
Prof. Dr. Demirer, "Öyle bir döneme geleceğiz ki radyoterapi ve kemoterapinin kanserde kullanımı azalacak, kök hücre ve gen tedavileri ön plana çıkacak. Belki de çocuk daha doğmadan gen haritasına bakılıp ‘Bu çocukta şu hastalık olacak, burada bu gen hatalı’ denecek ve bu düzeltilecek. Genin düzeltilmesiyle hastalığın çıkışı engellenecek" dedi. AA