Gwendoline Christie

Gwendoline Christie 1978 doğumlu İngiliz aktris ve modeldir. Londra’da yaşayan Christie Game of Thrones ve Star Wars gibi popüler filmlerde rol almıştır.

Gwendolie Christie ve Kariyeri

Christie’nin 1.91m boyunda ve düzgün bir fiziğe olması Polly Borland adlı fotoğrafçının dikkatini çekmiştir. Borland 2002-2008 yıllarında “Tavşan” adlı bir fotoğraf serisi üretmiştir. Fotoğrafların çoğunda Christie çıplak poz vermiştir. Christie’ye göre bu tarz fotoğraflar çektirmek başlarda vücuduna alışmak için iyi bir fikir gibi görünse de sonradan böyle bir şey yaptığı için pişmanlık duymuştur.

2011 yılına kadar genellikle modellik ve tiyatro ile uğraşan sanatçı, Game of Thrones’ın ikinci sezonunda Brienne of Tarth adlı savaşçıyı canlandırması için teklif almıştır. Fiziğinin bu rol için ideale yakın olmasına rağmen kendisinden daha kaslı görünmesi istenmiştir. Rol için sıkı bir antreman programı uygulayan Gwendolie Christie, yaklaşık 6.4 kilo kas kütlesi yapmayı başarmıştır. Rol için ayrıca ata binme, kılıçla dövüşme ve kafes dövüşü eğitimleri de almıştır. Brienne rolündeki başarılı performansı sayesinde 2013 yılında düzenlenen Satürn Ödüllerinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçilmiştir.

2015 yılında Açlık Oyunlarının son serisinde Kaptan Lyme’i canlandırmıştır. Yine 2015 yılında Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor filminde Kaptan Phasma rolünü canladırmıştır. Bu serinin 8.filmde de yine bu rolü oynayacaktır.

Gwendoline christie

Gwendoline Christie

 

Gwendolie Christie Hakkında Kısaca

  • 28 Ekim 1978’de İngiltere’nin West Sussex’e bağlı Worthing şehrinde doğmuştur.
  • Jimnastik eğitimi alan Christie geçirdiği bir omurilik sakatlanması yüzüsünden bu konuda kariyer yapmaktan vazgeçmiş ve tiyatroya yönelmiştir.
  • 2005 yılında London Drama Center’dan mezun olmuştur.
  • 2006-2010 yıllarında Pravda, Mirandolina, Cymbeline, Giantbum, Skin Deep, Breakfast at Tiffany’s ve Dr.Faustus gibi İngiliz tiyatro oyunlarında oynamıştır.
  • 2012 yılından beri Game of Thrones dizisinde oynamaktır.
  • Akrep burcudur.
  • Uma Thurman ve Sigourney Weaver gibi meşhur aktristlerden daha uzundur.