Güvenli Kolon Detoksu Nedir ?

Aynı zamanda kolon sulama olarak bilinen kolon temizliği, toksinleri sindirim sisteminizden temizlemekle de bilinir. Böylece alerji, astım ve Artrit gibi birçok hastalığı önler. Kolon temizliğinin ayrıca enerji seviyelerini arttırdığı da söylenir. Kolon temizlik ürünlerini kullanmadan once birkaç güvenlik önlemini dikkate almanız gereklidir.

Detoks Ürünleri

Enzimler, otlar ve diğer malzemeleri içeren kolon temizlik ürünlerin karışımı, genellikle günlük olarak birkaç haftalık bir süre için kullanılır. Detoksifiye edici ajanların amacı bağırsak duvarlarına yapışıp oluşan dışkıyı temizlemeye yardımcı olmaktır. Bazı kolon-temizleyici üreticileri, ürünlerinin toksinlerin birikmesi nedeniyle oluşan baş ağrısı, eklem ağrısı, şişkinlik, Depresyon ve yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olduklarını iddia ederler.

Güvenli Mi?

Bir çok Doktor kolon temizliğini eleştirir çünkü bu işlem gereksiz ve aynı zamanda zararlı da olabilir. Bunun nedeni sindirim sisteminizin bakteri ve atık malzemelerini doğal olarak, özel kolon temizleyiciler veya Diyetler yardımı olmadan temizlemek için tasarlanmış olmasıdır. Kolon temizleyicilerinin kilo vermenize yardımcı olacağı da bir söylentidir. Kolon temizlik üreticileri, vücüdun çoğu kaloriyi kalın bağırsağa varmadan önce emmesi sebebi ile daha sık bağırsak hareketlerine sahip olmanın kilo kaybını teşvik etmediği gerçeğini paylaşmazlar.

Uzman Görüşü

Sağlık uzmanları kolon temizliğinin sadece para ve zaman kaybı olmadığını, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabileceği konusunda da uyarıyorlar. Cleveland Sindirim Hastalıkları doktoru Carol Burke, komplikasyonların sıklıkla cerrahi müdahale gerektiren lavman terapisinden rektal perforasyonuna ve kolonik yıkamaya neden olabileceği konusunda uyarıyor. Kalın bağırsağınızın astarının zarar görmesi bağırsak duvarında deliğe kadar hasara neden olabilir.

Güvenlik Önlemleri

Kolon temizlik ürünlerini kullanmadan önce sağlık uzmanı ile görüşün. Kullandığınız tüm detoks ürünlerinin içerdiği bitki ve diğer maddelerinin listesini isteyin. Unutmayın ki kolon temizleyicileri sağlığınızı iyileştirecekleri veya tıbbi sorunları tedavi edecekleri iddialarında bulunamazlar. Eğer kolon temizleyici ürün kullanmayı karar verirseniz, dehidratasyonu önlemek için bol miktarda su ve sıvı tüketmeniz gereklidir. Kolon temizliğinde kullanılan bazı laksatifler ,örneğin sodyum fosfat içerenler gibi, elektrolitte artışa yol açabilir, bu da kalp ve böbrek rahatsızlığınız varsa ciddi sorunlara neden olabilir.

Maliyetler

Laksatifler, takviyeleri ve benzer kolon temizlik ürünleri genelde 30 TL ile 200 TL arasında piyasada bulunabiliyor. Bu tür ürünler genellikle Sağlık Bakanlığı onaylı değildir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.