Güvenli Bir Şekilde Kalsiyum Tüketmenin Yolları

Kalsiyum, birçok besin maddesinin aksine vücut tarafından üretilemeyen bir besindir. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak, vücut sağlığınızı, kemik yoğunluğunu ve kemik sağlamlığını korumak ve sinir ve kas hücrelerinin işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için kalsiyumu günlük olarak tüketmeniz gerekmektedir. Kalsiyum, birçok besinde bulunan bir mineraldir ve yüksek miktarlarda kalsiyuma ihtiyaç duymanız durumunda kalsiyum takviyelerine de başvurabilirsiniz. Kalsiyumu ne şekilde aldığınız vücuttaki kalsiyum emilim oranına etki etmektedir. Aşırı dozda kalsiyum almaktan kaçınmanız gerektiğini de söylemekte fayda vardır.  

1.Adım

Doğal olarak kalsiyum içeren besinlerle beslenin. Peynir, süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ve brokoli, lahana, karalahana ve Çin lahanası gibi lifli yeşil sebzeler ve midye, sardalya ve somon gibi deniz mahsulleri doğal kalsiyum kaynakları arasında yer alır. Mısır gevrekleri, soya sütü ve soya peyniri gibi işlenmiş gıdalara da kalsiyum eklenmektedir.

2.Adım

Kalsiyum alımınızı arttırmak için kalsiyum takviyeleri de alabilirsiniz. Bir seferde 500 miligramdan fazla kalsiyum almayın çünkü vücut tek seferde bu miktardan daha fazla kalsiyumun emilimini gerçekleştiremez. Bu takviyeler yoluyla, sağlıklı yetişkinler için tavsiye edilen günlük miktar olan 1000 miligram, hamile kadınlar için tavsiye edilen günlük miktar olan 1300 miligram civarında kalsiyumu tüketmeniz oldukça kolaylaşacaktır. 

3.Adım

Kalsiyum takviyesi alırken mümkünse portakal suyu gibi asidik bir meyve suyu için. Asidik içecekler tüketmeniz, vücudunuzdaki kalsiyum emilim oranını arttıracaktır. Portakal suyu ya da diğer meyve sularını içmek mümkün olmadığında kalsiyum takviyesini alırken su için.