Gut hastalığı nasıl tedavi edilir?

Gut bir tür Romatizma hastalığı. Vücuttaki ürik asit miktarı artınca gelişiyor. Özellikle ayak başparmaklarında iltihaplanma, kızarıklık ve şişliğe neden oluyor. Genellikle 40 – 50 yaş arası erkeklerde görülüyor. Kadınlardaysa Menopoz sonrası risk artıyor. Ancak yine de hemen her yaşta görülme şansı var. Bu nedenle tetikte olmak şart. 

Guta karşı tetikte olmak şartsa bunun için de bilmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin belirtileri iyi tanımak gerekiyor. Gut hastalığının başlıca belirtisi ayak başparmağında şişlik, kızarıklık, yangı ve ağrı. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan kişi en yakın sağlık kuruluşuna en kısa sürede başvurmalı.  

Gut tanısı nasıl konur?

Gut belirtileri şüphesiyle doktora başvuracaksanız öncelikle doktorunuz sizi fiziksel muayeneden geçirecek. Ayak başparmağınızda guta bağlı bir deformasyon varsa kolayca tanı koyacak. Ancak bazı durumlarda fiziki herhangi bir belirti olmayabilir ya da emin olmak için bazı testler gerekebilir. Bu testler:

Eklem sıvısı testi: Gut eklemlerde iltihaba neden olan bir hastalık. Bu nedenle kesin tanı koyabilmek için eklemlerinizden sıvı örneği alınmalı ve bu sıvıdaki iltihap incelenmeli. Bu işlem size biraz kokutucu gelebilir. Ancak korkmayın. Yaklaşık 5 dakika süren bu işlem neredeyse tamamen acısız. Bunun için doktorunuz ufak bir enjeksiyon iğnesini ekleminize batıracak ve tıpkı kan alır gibi kolayca eklemlerinizden sıvı alacak. Sonra alınan sıvı laboratuvar ortamında incelenecek ve içinde guta neden olan ürik asit var mı yok mu bakılacak.

Kan testi: Doktorunuzun vücudunuzdaki ürik asit miktarını ölçmek için kullanabileceği bir diğer testte bu. Ancak çok fazla güvenilir olmadığından sık tercih edilmez. Çünkü bazı insanlarda ürik asit miktarı yüksek olsa da gut gelişmeyebilir. Bu da yanıltıcı olacağından kan testine genellikle ikinci seçenek olarak başvurulur. 

Görüntüleme: X – ışınları ya da radyo frekansları yardımıyla uygulanan görüntüleme tekniklerine de gut tanısı koyarken başvurabiliriz. Ancak yine de çok tercih edilmezler. Bunun nedeni çok etkili olamamaları.

Gut tedavisi nasıl yapılır?

Gut tedavisi genellikle ilaç tabanlıdır. Hangi ilacın kullanılacağına doktorunuz karar verir. Bunun için hastalığın durumu, seviyesi ve genel sağlık durumunuz göz önünde bulundurulur. İlaçların asıl amacı ağrı ataklarını dindirme ve ürik asit seviyesini düşürmektir. Şimdi gelin gut tedavisinde kullanılan ilaçlara ayrıntılı bakalım.

Nonsteroidal anti – enflamatuar ilaçlar (steroid dışı yangı önleyici ilaçlar): Guta bağlı ağrı ve iltihaplanmayı önlemek amacıyla tercih edilirler. Hastalık boyunca düşük dozda alınırlar ancak atak dönemlerinde ilacın dozu arttırılır. Genellikle  analjezik, antipiretik ve antienflamatuar bazlıdırlar.

Kolşisin: Güz Çiğdemi çiçeğinden üretilir. Çeşitli romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi kanser tedavisi için de araştırılmaktadır. Steroid dışı yangı önleyici ilaçlar kullanmak istemiyorsanız tercih edilebilirler. Yine steroid dışı yangı önleyici ilaçlar gibi ağrı ve iltihaplanmayı önlerler. 

Kortikosteroidler: Ağrı ve iltihaplanmayı önlemek amacıyla kullanılırlar. Hap şeklinde alınabildiği gibi direkt olarak sorunlu bölgeye enjekte de edilebilir. Genellikle steroid dışı yangı önleyici ilaçların kullanılamadığı durumlarda tercih edilirler. 

Gut komplikasyonlarını önlemek için kullanılan ilaçlar neler?

Hayatınızın çoğu gut ataklarına bağlı ağrılarla geçiyorsa doktorunuz size bazı ek ilaçlar verebilir. Bu ilaçların listeye eklenmesinin nedeniyse guta bağlı gelişebilen bazı komplikasyonların riskini düşürmek. Şimdi bakalım bu ilaçlar nelermiş ve ne işe yarıyorlarmış.

Ürik asit üretimini engelleyen ilaçlar: Allopurinol, febuxostat ve ksantin oksidaz inhibitörü başta olmak üzere alınan bazı ilaçlar vücudun ürik asit üretimini yavaşlatır. Bu da kandaki ürik asit miktarını düşürür. Dolayısıyla gut ataklarının sayısı ve şiddeti de azalır. Ancak bu tür ilaçların yan etkisi çok olduğunda çok fazla tercih edilmezler. Başlıca yan etkileri: döküntü, düşük kan şekeri, mide bulantısı ve karaciğer sorunları.

Ürik asit temizleyici ilaçlar: Probenesid bazlı ilaçlar böbreklerin ürik asit tutma yeteneğini arttırır. Bu şekilde ürik asit idrar yoluyla daha fazla atılabilir. Bu da kandaki ürik asit miktarını, gut ataklarının şiddetini ve sıklığını düşürür. Ancak yan etkileri vardır. Bunlar: döküntü, mide ağrısı ve böbrek taşı.

Gut tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerimize başvurabilirsiniz.