Günlük olarak 5-HTP alımı doğal serotonin üretimini bastırabilir mi?

Serotonin, depresyonu ve kaygı bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilen duygudurum artırıcı bir nörotransmitterdir. Doktorlar antidepresanları, beynin serotonin seviyesi çok düşük olduğunda artırmanın bir yolu olarak reçetelendirir. 5-htp, kan dolaşımından beyine geçtiğinde aktif serotonine dönüştürülerek beynin serotonin seviyesini artırabilen reçetesiz bir serotonin takviyesidir. Serotonin ilaçlarının doğal serotonin üretimini bastırma olasılığı bulunmamaktadır.

Serotonin, Huzursuzluk ve Depresyon

Düşük serotonin seviyesi, beynin korku işlemi merkezi olan amigdalada işlemin artmasına neden olabilir. Bu durum; Stres hormonları kortizolünün, adrenalinin ve noraderanilinin salgılanmasının artmasına yol açabilir. Düşük seviyede serotonin, memnun edici aktivitelere karşı motivasyon ve ilgi eksikliğine yol açan dopamin seviyesini de etkileyebilir.

Standart Tedavi

Doktorlar serotonin geri alım inhibitörlerini normal olarak düşük serotonin seviyesinin tedavisi için reçetelendirmektedir. En yaygın reçeteli ilaçlar, seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak da biline– ikinci nesil antidepresanlardır. Bu ilaçlar, beyindeki serotonin taşıyıcısını engeller. Serotonin taşıyıcısı, serotonini hücrelere geri taşıyarak deaktive eder. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri taşıyıcıyı engelleyerek beynin aktif serotonin seviyesini artırır.

Diyet Takviyesi 5-HTP

Diyet takviyesi 5-hidroksi-L-triptofan veya 5-HTP serotonine karşı ara bir perkürsördür. Yayınlanma sırasında 5-HTP, FDA tarafından ruhsatlandırılmamıştır. Bu durum, 5-HTP’yi reçetesiz diyet takviyesi olarak alabileceğiniz anlamına gelir. Kan-beyin bariyeri arasında geçiş yapabildiğinden 5-HTP, serotonine takviye olarak tercih edilir. 5-HTP’nin etkilerine ilişkin sadece fareler üzerinde çalışılmasına rağmen; takviye, insanlarda beynin serotoin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. 5-HTP ciddi yan etkilere sahip olduğundan, almadan önce doktorunuza danışın.

Serotonin Baskılama

Serotonin geri alım inhibitörleri veya 5-HTP’nin, beynin doğal serotonin üretme yeteneğini bastırabildiğini gösteren doğrudan hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, serotonin ilaçlarının dengesizliği düzeltmeye yardımcı olabildiğine inanmak için teorik nedenler mevcuttur. Beyin, alışkanlıklar oluşturma eğilimindedir. Amigdalada korku işlemi uzun bir süre boyunca artarsa, amigdala irileşir. Bunun anlamı korku işleminin ortaya çıkma olasılığının yükselmesidir. Aynı şekilde; uzun ömürlü serotonin tüketimi, beyindeki serotonin reseptörlerinin sayısını azaltabilir. Serotonin ilaçları, serotonin dengesizliğini düzelterek amigdalanın büyümesini ve serotonin reseptörlerinin azalmasını önleyebilir.