Günlük Kreatin Alımının Tehlikesi

Kreatinin, doğal olarak vücutta bulunan, kaslara enerji sağlamak için gereken maddenin sentezlenmesinde kullanılan bir amino asittir. Bu nedenle Kreatin takviyesi, özellikle kısa ve yoğun enerji gerektiren faaliyetler için sporcuların kullandığı popüler bir takviyedir. Birçok takviye gibi, creatine de bazı olumsuz etkilere neden olabilir, özellikle belirli durumlarda günlük kullanımı bu olumsuz etkileri daha olası hale getirmektedir. Kreatin takviyesi kullanmaya başlamadan uygun kullanımı ile ilgili doktorunuza danışınız. 

Genel Güvenlik

Uygun kullanıldığında, kreatin takviyesi ortalama bireyler için genellikle güvenli görünmektedir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi bu takviyenin beş yıllık dönemler için olan kullanımlarının incelendiği çalışmalarda anlamlı yan etkilerinin bulunduğunu belirtmiştir. Eğer herhangi bir zamanda uzun vadeli bir takviye kullanmayı planlıyorsanız, öncelikle daima doktorunuzla konuşunuz.

Azalan Böbrek Fonksiyonu

”Bitkisel Farmakoterapi Dergisi” 2004 sayısında bulunan bir görüşe göre, normal böbrek fonksiyonlarına sahipseniz, normal önerilen dozlarda düzenli olarak kreatin kullanmanın (günlük yaklaşık 2- 5 gram), büyük olasılıkla böbrekler için herhangi bir risk teşkil etmez. Makalede böbrek hastalığı varsa veya böbrek toksisitesi riski taşıyan ilaçlar kullanılıyorsa halinde böbrek hasarı riskinin artacağı belirtilmiştir.

Etkileşimler

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, kreatinin asit azaltıcı ilaç simetidin, gut ilaç probenicid veya diüretik ilaçlar ile birlikte kullanılmasının böbrek hasarı riskini artırabileceğini belirtmiştir. Kafein veya diüretiklerle birlikte kreatin takviyesi kullanılması dehidratasyon riskini artırabilir.

Diğer Güvenlik Kaygıları

Böbrek hasarının yanı sıra olası yan etkileri, Yüksek tansiyon, karaciğer hasarı, kilo alımı, mide rahatsızlığı, baş dönmesi ve kas kramplarını kapsamaktadır. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi, kreatin takviyesinin aynı zamanda anormal kalp ritimlerine neden olduğunu belirtmektedir.