Günde ne kadar taurine alınmalıdır?

Taurine, insanların ve hayvanların gelişiminde temel bir amino asittir. Tufts Medical Center’e göre, vücudunuz vitamin B-6, metionin, Sistein ve diğer amino asitlerden taurine üretebildiğinden günlük olarak diyet gerekliliği bulunmamaktadır. Taurine takviyeleri, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından diyet takviyeleri olarak sınıflandırılır ve tüketicilere satılmadan önce pazar öncesi onay gerektirmez. Sağlığınızı veya besin endişelerini belirtmek için taurine takviyeleri almadan önce hekiminize danışın.

Fonksiyonu

İnternetteki bir web sitesinde beslenme uzmanı ve blog yazarı olan Katherine Zeratsky’ye göre, taurine sağlıklı nörolojik fonksiyonları destekler. Ayrıca, düzenli kalp atışını ve sağlıklı hücre membranlarını da destekler. Taurine et, kümes hayvanı eti, balık, yumurta ve insan sütü de dahil süt gibi hayvan proteini içeren bsinlerde bulunur. Çoğu enerji içeceklerinde, bazı üreticilerin daha iyi zihinsel odaklanma sağladığını belirttiği taurine ve kafein birleştirilir. Evcil ev kedisi gibi bazı memeliler içi taurine temel bir amino asittir; kediler kendi taurinelerini üretemezler, bu yüzden diyetlerinde yer almalıdır.

Kullanım

Zeratsky, bazı insanların sportif performansı yükseltmeleri için taurine takviyesi kullandığını belirtmektedir. Bununla birlikte; diğer sözde taurine takviyesi kullanımı konjestif kalp yetmezliği, viral hepatit, diyabet, epilepsi, katarakt, yüksek kan basıncı, Alkolizm, çoklu skleroz ve diğer sağlık koşullarını içerir. Ocak 1992 tarihinden yayınlanmış bir dergideki çalışmada, konjestif kalp yetmezliğine sahip 17 birey üzerinde oral taurine etkileri incelenmiştir. Osaka Medical School Üniversitesi; günde 3 g’lık dozda uygulanmış taurinenin, altı hafta sonra çalışma katılımcılarının ventriküler fonksiyonu üzerinde “önemli tedavi etkisi”ne sahip olduğunu tespit etmiştir.

Güvenlik

Tufts Medical Center’in refere ettiği Osaka Üniversitesinde gerçekleştirilmiş bir çalışma, günde 3 g taurinenin tekviye formunda genel olarak güvenli olduğu kabul edildiği gösterilmiştir. Hayvansal besinler tüketmeyen veganlar ve vejetaryenlerde nadiren taurine eksikliği ortaya çıkar ve uzatılmış periyotta parenteral besin alan prematüre ve yeni doğmuş bebekler için de ek taurine gereklidir. Zeratsky, taurine takviyelerinin ve ağır takviyenin uzun süreli güvenliliğinin açık olmadığını belirtmektedir.

Uyarılar

Taurine takviyelerinin kullanılabilmesi için bazı sağlık durumları karmaşıktır ve sağlık uzmanı gözetimi gerektirir. Taurine takviyeleri diyet takviyelerdir ve hastalığı önlediği, tedavi ettiği veya iyileştirdiği iddiasında bulunulamaz. Genellikle taurinenin kullanıldığı konjestif kalp yetmezliğine, epilepsiye, çoklu skleroza veya diğer bir kronik tıbbi duruma sahipseniz, takviye almadan önce sağlığınızı ve besin endişelerini belirtmek için doktorunuza danışın.