Günde ne kadar keten tohumu kullanmalıyım?

Keten bitkisinin tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı, kapsül ve sıvı şeklinde kullanılabilen bir besin takviyesidir. Keten tohumu yağı, beslenme programınızda olması gereken temel bir yağ asidi, alfa-linolenik asit içerir, çünkü vücudunuz onu sentezleyemez. Genel sağlığı korumaktaki rolüne ek olarak keten tohumu yağı bazı sorunların tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Ancak, günlük diyetinize keten tohumu yağı ya da herhangi bir gıda takviyesi eklemeden önce, doktorunuza danışın.

Arka Plan

Keten tohumu yağı, her ikisi de kalbe yararlı doymamış yağ olan, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri olarak bilinen özel yağ tiplerini içerir. Omega-3 yağ asitleri inflamasyonu (iltihap) önlemek, omega-6 yağ asitleri inflamasyon mekanizmasını desteklemekle birlikte, inflamatuvar (iltihaplanma) reaksiyonlarının dengesinin korunmasına katılmaktadır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, vücudunuzun iltihaplanma mekanizmasını kontrol altında tutmak için ideal bir beslenme, 2 ila 4 kat omega-6 kadar omega-3 içermektedir. Ancak, çoğu Batılı Diyetler inflamatuvar hastalıkların görülme sıklığının artmasından sorumlu olabilecek, omega-3′ karşı, çok daha yüksek oranda omega-6 vermektedir. Keten tohumu yağındaki omega-3 yağ asitlerinin yüksek oranı, beslenmenizdeki yağ asit oranını dengelemeye yardımcı olabilir.

Önerilen Miktar

Keten tohumu yağı miktarı, beslenmenizin geri kalanındaki, diyet takviyesinin kalitesine bağlıdır. Örneğin, eğer bol yağlı balık yiyorsanız – omega -3 yağ asitlerinin başka iyi bir kaynağı—ya da balık yağı desteği alıyorsanız, diyetinizdeki omega -6 yağ asiti içeriği eksik olması bakımından, daha az omega -3 gerektirir. Sağlıklı yetişkinlerde güvenli günlük doz, 1 ila 2 yemek kaşığı ya da 1 ila 2 kapsül keten tohumudur. 18 yaşın altındaki çocuklar keten tohumunu, sadece Doktor gözetimi altında kullanmalıdır.

Keten tohumu

Yararları

Keten tohumunun sağlığa faydaları balık yağına eşdeğer olmasa da, onu düzenli beslenme planınızın bir parçası yaptığınızda, avantajlar sağlayabilir. Örneğin, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri arasında dengeli düzgün bir diyet, kalp hastalıkları insidansında bir azalma ve iyi kolesterol düzeylerinin yüksekliği ile ilişkilidir. Ayrıca birçok omega-3 yağ asidi içeren diyet, kan basıncını sağlıklı tutabilir. Buna ek olarak, keten tohumu yağı, Sjogren Sendromu otoimmün hastalığının karakteristik Göz kuruluğu semptomunu iyileştirebilir.

Değerlendirmeler

Keten tohumu yağı bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Omega-3 yağ asitleri, warfarin ya da Aspirin gibi kan sulandırıcıların etkisini arttırabilir. Bu yağ asitleri ayrıca, eğer şeker hastası iseniz, potansiyel bir sorun, kandaki şeker seviyesini arttırabilir. Diğer yandan, ketentohumu yağı, genellikle transplant hastalarında kullanılan siklosporin terapisiyle görülen toksik etkileri hafifletebilir. Herhangi bir durumda, keten tohumu yağını diğer ilaçlarla birlikte aldığınızda, onu dikkatli kullanın.