Gülümsemek hayatımı değiştirir mi?

Evet, hem de nasıl değişir. Güzel bir gülümseme sosyal, profesyonel ve romantik yaşamda mucizeler yaratır. Gülümsemeniz üzerinde biraz çalışmalısınız. Çünkü doğal ve içten bir gülümseme her kapıyı açar ama sahte olanı da aynı kapıyı yüzünüze çarpar. 

Doğal ve samimi bir gülümseme kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle iş yaşamında bunun büyük yararını görebilirsiniz. Gülümseme depresyona karşı en etkili doğal silahtır. 

Amerikan Periodontoloji Akademisi’nden Pamela McClain gülümsemenin gücünü açıklıyor: “İnsanlar karşılarında kocaman bir gülümseme gördüklerinde kendilerini çok daha rahat hissediyor, iletişime daha açık oluyorlar. Gülümsemeyi karşıdaki insanın kendine olan güveninin belirtisi olarak algılıyorlar.”

Her gülümseme gerçek mi?

Her insanın değişen durumlara tepkisi farklı. Kimi sevinince ağlar, kimi çığlık atar, kimiyse 32 diş gezer. Aynı mantık gülümseme için de geçerli. Her gördüğümüz sakallıyı dedemiz sanmıyorsak, her gülümsemeyi de samimiyet göstergesi olarak algılamamalıyız. Aksine bazı gülümsemeler çatık kaşlardan daha tehlikeli olabilir. Peki, bu yalancı gülümsemeleri nasıl anlayabiliriz?

Her insan isterse gülümser. Ancak bu gülümseme gözlere yansımaz. İşin sırrı gözlerde. Gülümseme sırasındaki göz kasılması istem dışı. Yalancı gülümsemelerdeyse bu kasılma taklit ediliyor ancak yine de orijinali gibi olmuyor. Japonlar bu işin sırrını çözmüş. Hatta “Gerçek gülümseme gözlerdeki gölgelerden gelir.” diye bir atasözleri bile var. Konudaki uzmanlıklarıysa kültürlerindeki gerçek duyguları bastırma eğiliminden geliyor. Japonya’da herkes birbirine gülümsüyor. Ancak bu gülümsemelerin çoğu gerçekten içlerinden gelmiyor. Görgü kuralları böyle gerektiriyor. Bizde de durum benzer, ancak Japonlar kadar kontrollü değiliz. Yine de Japonlardan ders alabilir, gerçek gülümsemeyi anlamak için gözlere bakabiliriz.

Gülümsemenin insanlar üzerinde etkisi ne?

Gerçek bir gülümsemede insan vücudunda 17 kas hareket ediyor, tam olarak 12 kalori yakılıyor. Kaşları çatmak içinse 72 kalori harcanıyor. Gülümsemek kızgın görünmekten çok daha kolay ve insan sağlığına yararlı. Hesap ortada: bırakın kızgın kızgın dolaşmayı. Gevşeyin ve gülümseyin. Bu sizi çok daha iyi hissettirecek.

Bilimciler gülümsemenin öneminin farkında. Konuya ilişkin pek çok araştırma yapılmış. Gülümsemenin insan ömrüne olumlu etkisi laboratuvar çalışmalarıyla kanıtlanmış. Japon ninelerin ve dedelerin her dem tebessümleri ömürlerini uzatıyor olabilir. 

30 yıl süren bir araştırma kapsamında yüzlerce lisenin yıllıklarına bakılmış. Fotoğraflarda gerçekten gülümseyen kişilerin lise sonrası yaşamları incelenmiş. Sonuç ne çıkmış dersiniz? Gerçekten gülümseyen kişilerin daha iyi kariyerleri ve daha mutlu evlilikleri varmış. 

Yine aynı araştırmada, bir grup yabancı yıllıklardaki fotoğraflara bakarak puan vermiş. Gerçekten gülümsediği belirlenenler (göz kaslarına bakılarak anlaşılabilir demiştik) yüksek puanları kapmışlar. Bu insanlar kendine güvenli ve  sempatik olarak algılanmışlar.

Gülümsemenin hem sağlığınızı, hem işinizi hem de sosyal yaşamınızı olumlu etkilediği açık.

Gülmek sana yakışıyor!

Şarkısı bile var. Gülmek sana yakışıyor. Hatırladınız değil mi? Sözleri çok doğru: Gülmek her insana yakışıyor. Ancak yalnızca güzel görünmeyi sağlamıyor. İnsanı daha mutlu yapıyor. Araştırmacılar da aynı görüşte.

Gülümsemeyle ilişkili kas gruplarını inceleyen Dr. Paul Ekman’a göre gülümseme sırasında harekete geçen kaslar beyine yolladığı sinyallerle mutluluk hormonu salgılamayı tetikliyor olabilir. Bu tezden yola çıkan Dr. Ekman üniversite öğrencileriyle bir araştırma yapmış. Gençlere beyin sinyallerini ölçen bir cihaz bağlanmış ve gülümsemeleri istenmiş. Ulaşılan sonuçlar Dr. Ekman’ın yüzünü gerçekten güldürmüş. Çünkü tezi doğrulanmış: İnsanın mutluluğu gülümsemesinde saklı.