GRIPIN 1 KAŞE

ATC: N02BE51

BARKODU: 8699612870013

FİYATI: 0,42TL

ETKEN MADDE: Paracetamol, Caffein – parasetamol + kafein

ÜRETİCİ: GRIPIN

Analjezil, antipiretik parasetamol ile psikostimülan kafein kombinasyonu. Yetişkinde günde 3-4 defa 1-2 tablet. Kontrendikasyon, etkileşim, ve yan etkiler yönünden parasetamole benzer.Prospektüs GRİPİN KAŞE Formülü: Aktif maddeler: Parasetamol 0.500 g ve Kafein 0.030 g Farmakolojik özellikler: Parasetamol hipotalamik ısı düzenleyici merkezler üzerine direkt etki ile ateş düşürür.

Ağrı kesici etkisini MSS inde prostaglandin sentezini, periferde ağrı yanıtını engelleyerek gösterir. GI kanaldan emilimi tam ve hızlıdır. Tamama yakını metabolize olup glukuronat ve sülfat (%84) bileşikleri halinde idrar yoluyla atılır. Kafein MSS uyarıcıdır, parasetamolun analjezik etkisini arttırır. %88’i oral olarak absorbe olur, hızla kan beyin bariyeri ve plasentaya geçer.

Karaciğerde metabolize olup idrarla atılır. Endikasyonları: Hafif ve orta şiddetli ağrılarda, ağrının ateşe eşlik ettiği durumların semptomatik tedavisinde endikedir. Kontrendikasyonları: Parasetamol ve kafeine duyarlılıkta, böbrek ve karaciğer yetmezliğinde, kardiovasküler ve psikolojik rahatsızlıklarda kontrendikedir. Uyarılar/önlemler: Önerilen doz aşılmamalı, duyarlılık reaksiyonunda ilaç kesilmelidir. Akciğer, karaciğer, böbrek fonksiyon bozukluğunda, anemide dikkatli kullanılmalıdır.

Hepatik nekroz yüksek doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saatte protrombin zamanı uzayabilir. Klinik semptomlar 1-6 gün sonraya kadar görülebilir. 10 g üzeri kullanımda toksisite muhtemeldir. Kronik alkol kullananların günlük parasetamol dozu 2 g üzerinde olmamalıdır.

Ağrılarda 10, ateşte 3, boğaz ağrısında 2 günden fazla kullanılmamalıdır. Yan etkiler: Nadiren hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, pansitopeni, trombositopeni, hipoglisemi ile cilt kızarıklığı, ürtiker gibi cilt reaksiyonları görülebilir. Kafeine bağlı uykusuzluk, sinirlilik, tremor, diürez, aritmi oluşabilir.

Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurun.

İlaç etkileşmeleri: Parasetamol yüksek doz ve süreye bağlı olarak antikoagülanların etkisini ve hipopotrombinemik etkiyi arttırır, kan glukoz ölçüm sistemlerini etkileyebilir.

Parasetamolun; antikonvulsanlar terapötik düzeye ulaşmasını önleyebilir, oral kontraseptifler eliminasyon yarı ömrünü azaltır, metaklopramid ince barsaktan emilimini hızlandırır, aktif kömür absorbsiyonu azaltır. Barbitürat, trisiklik antidepresan ve alkol kullanımında parasetamolun hepatoksisitesi artar. Kloramfenikol ile birlikte kullanım kloramfenikolun serum seviyesini yükseltir. Simetidin ve oral kontraseptifler kafein metabolizmasını inhibe edebilir. Doz aşımı ve tedavisi: Akut zehirlenmelerde bulantı, kusma, hipotansiyon, karaciğer ve böbrek yetmezliği, sarılık görülebilir.

Minimal letal doz 15 g (200mg/kg) dır. Oral N- asetilsistein parasetamol zehirlenmesinin spesifik antidotudur. Kullanım şekli: Doktor tarafından başka öneri yok ise yetişkinlerde günde 3-4 kez 1-2 kaşe alınabilir. Saklama koşulları: 30°C nin altında oda sıcaklığında saklayınız. Ticari şekil: Aüminyum folyoda tek kaşe karton kutu içinde

RUHSAT SAHİBİ

T.

Özsezen Necip Akar Hlf. İmal yeri: Gripin İlaç A.Ş. Avcılar – İSTANBUL Ruhsat tarih ve no: 26.2. 1987-141/51

Reçete ile satılır.