Grip Tedavisi İçin En Etkili Bitkiler

Bitkiler her şeye deva olmakla kalmıyor, grip olmayı engellemeye ve grip belirtilerini ortadan kaldırmaya yarıyorlar. Bakalım grip tedavisinde etkili 5 bitki neymiş.

Yaygın grip için tam anlamıyla çözüm olabilecek bir yöntem yok. Ancak birçok bitkisel tedavi şekli gribin belirtilerini ortadan kaldırmada ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada etkili. Asırlardır grip tedavisinde kullanılan belli başlı bitkiler var. Bu bitkiler gripten korunmayı ve grip belirtilerini ortadan kaldırmayı kolaylaştırıyor. Grip tedavisinde ve önleminde etkili en iyi 5 bitki karşınızda.

Ekinezya

Arkeolojik kazılar sonucunda bulunanlara göre yerli Amerikalıların ekinezyayı aktif şekilde kullanıyormuş. Kazılarda bulunan kanıtlara göre ekinezya yerli Amerikalılar tarafından 400 yıldan uzun bir süre boyunca enfeksiyon, yılan ısırığı ve genel hastalıkların tedavilerinde kullanılmış.

Yapılan bilimsel araştırmalar ekinezyanın bağışıklık sistemini sağlıklı ve güçlü tutmaya yaradığını gösteriyor. Yani ekinezya vücudunuzu grip virüsünden korumada da etkili. Araştırmalara göre ekinezya hiyalüronidaz isimli enzime karşı savaş açıyor. Bu enzim vücudun kendini hastalıklara karşı koruduğu savunmasına zarar veren bir enzim. Ayrıca ekinezyanın gribe neden olan virüslere karşı savaşmasının ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yanında bazı tümörlerin gelişimini de yavaşlattığı araştırma sonuçları arasında.

Mürver ağacı meyvesi

Bu meyve yüzyıllardır soğuk algınlığı, grip ve sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde şurup olarak kullanılıyor. Mürver meyvesi asırlardır ilaç etkili çay olarak içiliyor. Ancak yeni bir özelliği son zamanlarda keşfedildi. Mürver meyvesi viburnik asitleri içeriyor. Bu asitler solunum yollarına yardımcı oluyor ve vücuttaki dokuları zehirden arındırıyor. Bunun anlamı mürver meyvesinin ateşi düşürmesi, kanı temizlemesi ve vücut hücrelerini mikroplardan arındırması.

Mürver ağacı uzun zamandır insanlığın yardımına yetişiyor. Üstelik kökleri, yaprakları, meyvesi ve çiçeğiyle. Bunca faydasından sonra mürver meyvesinin gribe de iyi geldiğini duymak şaşırtıcı olmayacaktır. Üstelik bu meyve çocukların kullanımı için de uygun ve tamamen güvenli.

Grip belirtileri ilk olarak görülmeye başladığında mürver meyvesinden bir çay yapın ve içine nane de koyun. Yatmadan hemen önce için ve terleyin daha sonra rahat bir uyku çekin.

Zencefil

Taze zencefil kökü Asya’da, Hindistan’da ve Arabistan’da antik çağlardan beri kullanılan ısıtıcı bir ilaç.

Mide bulantısı, mide ağrısı ya da sindirim sorunlarında da işe yarıyor. Zencefil farklı ırklar tarafından uzun yıllar boyunca kullanılan bitkisel bir tedavi. Sıradan soğuk algınlığı ve grip benzeri durumların belirtilerinde, Baş ağrısında ve adet sancılarında nesiller boyu kullanılan zencefil güçlü bir iltihap engelleyici.

Zencefil köklerinin ısıtıcı etkisi terlemenizi ve bu yolla mikroplardan kurtulmanızı sağlıyor. Zencefil ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmak istiyorsanız birkaç çubuk tarçın ve dilimlenmiş taze zencefili 20 dakika boyunca kaynatın. Aşırı almaktan korkmayın çünkü bu takviyenin aşırısı daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmanıza yardımcı.

Andrographis

Geleneksel Hint tıbbında büyük yere sahip olan bu bitkinin kökeni de tahmin edileceği gibi Hindistan. Geleneksel olarak üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde, sinüzit enfeksiyonlarında, boğaz ağrısı, öksürük ve baş ağrısı tedavisinde etkin olarak kullanılıyor.

Özellikle kış aylarında düzenli olarak alındığında üst solunum yolu hastalıklarını önlemede işe yarıyor. Aynı zamanda gribin ciddiliğini ve süresini de azaltmada epey etkili. Yapılan başka bir araştırmaya göre andrographis, plasebo ilaca baskın gelmiş ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerini ortadan kaldırmış.

Boneset

Boneset İngilizce kemik iyileştiren anlamına gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede uzun bir geçmişe sahiptir. Özellikle grip ve ateş tedavisinde çok etkili. Yerli Amerikalıların boneseti vücuttaki ağrıları ve kırıkları tedavide kullandıkları da bilinenler arasında.

Güçlü ve acı tadı sayesinde mukusları kurutmaya, toksinlerin sindirilmesine ve gribin tedavi edilmesine yardımcı olur. Bu açılardan anlaşılacağı üzere eşsiz bir Antivirüs özelliğinde. Grip tedavisi yanında solunum yolu alerjilerini, romatizmayı, idrar yolu enfeksiyonlarını ve sarılığı tedavi etmede de kullanılabilir. Bahsettiğimiz bu güçlü bitkide 23 çeşit besine rastlamak mümkün. Kalsiyum, krom, demir, magnezyum, selenyum, A Vitamini, C vitamini ve çinko bunlardan sadece bazıları. Tavsiye edilen tüketim şekli ılık çay şeklinde. Yataktayken 4 – 5 fincan çay için ve terleyin. Bakın hiçbir şeyiniz kalmayacak.