Grip İçin En İyi Yiyecekler

Klasik grip dekoru değişmez: mendil battaniye tavuk suyu çorba. Hazır şifayı kapmışken biraz çeşniye ne dersiniz ? Grip için ne yesem iyi gelir mi diyorsunuz, buyrun yazımızı okuyun.

Sonbahar kapıya dayandı. Mevsim hastalık gösteriyor. Kaldırımlar aksıran, öksüren insanlarla dolmaya hazır. Okul sıralarını dolduran miniklerin düğme burunları kızarmaya, boğazları şişmeye başladı bile. Doktora gidenler şu malum reçeteyi kimbilir kaçıncı kez dinleyecek: “Grip olmuşsun. İlaçla bir haftada ilaçsız yedi günde iyileşirsin”. Dünyanın bütün uzmanları grip virüsüne istirahat salık veriyor. Anlaşılan kıpırtısız yatınca virüs bizimle uğraşmaktan vazgeçiyor.

Yatak istirahati griple mücadelede en büyük silah. Bir de sıcak çorba. Başta güzel gelse de haftanın yedi günü üç öğün çorba bıktırabilir. Bu yazıda grip mağdurlarına nefis yemek önerilerimiz var. Hepsi grip için birebir. Bazıları çocukların bile hoşuna gidebilir.

Meyveli buz

Dalga geçmiyoruz. Meyveli buz ağrıyan, acıyan, tahriş olan boğazınızı sakinleştiriyor. Susuz kalmanızı da engelliyor. Unutmayın: su griple savaşta başı çekiyor. Yeterli miktarda sıvı almak mukusu inceltiyor ve burun tıkanıklığını gideriyor. Kısacası griple mücadelede buzlu dondurmalar çok etkili. %100 doğal meyveden yapılmışsa tabii.

Hindi

Hindi eti katı besinler içinde protein bakımından en zenginlerden. Hindi eti yemek size enerji verir; hastalıkla kolay mücadele etmenizi sağlar. Kendinize şöyle güzel bir hindili sandviç yapın. Kıpırdayacak haliniz yoksa annenizden, eşinizden, arkadaşınızdan isteyin. Sandviçe sebze de eklesinler.

Sebze suyu

Kulağa hoş gelmiyor olabilir. Ama grip için sebzeler çok faydalı. Hem bünyeyi güçlendirir, hem antioksidan etkisi yapar, hem de sıvı almanızı sağlar. Sebze tadından hoşlanmıyorsanız içine biraz meyve suyu katabilirsiniz. Hatta sadece meyve suyu içmek de grip için yararlı. Ama % 100 meyveden, taze sıkılmış olmalı.

Tavuk suyu çorba

Tavuk suyuna çorba bin derde deva. Araştırmalara göre sıcak bir kase tavuk suyu çorba vücudu bakterilerden ve virüslerden koruyor. Tıkalı genzinizi de açıyor.

Sarımsak

Grip için ne iyi gelir diye düşünüyorsanız cevap veriyoruz: sarımsak. İster tek başına yiyin, isterseniz çorbanıza katın. Sarımsak hem anti bakteriyel özelliğe sahip, hem de bünyeyi güçlendiriyor.

Zencefil

Karnınız mı ağrıyor? Mideniz mi bulanıyor? Kış boyu çok mu üşüyorsunuz? Anlaşılan zencefille hiç vakit geçirmemişsiniz. Zencefil gribin etkili çözümlerinden. Bazı araştırmalara göre iltihapları bile yok ediyor. Yalnız uyaralım: zencefil acı olur. Toz halinde diğer şeylerle karıştırarak içmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin ballı zencefil karışımı hazırlayabilirsiniz. Olmadı annenizden, eşinizden veya arkadaşlarınızdan rica edebilirsiniz. Her gün bir kaşık ballı zencefil yerseniz kısa zamanda toparlayacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Sıcak bir fincan çay

Çay antioksidan özelliğine sahip. İster yeşil ister tomurcuk, ister poşet ister demlik: çay grip için ideal içecek. Hele içine bir kaşık bal, birkaç damla limon katarsanız boğazınızı yumuşacık yapar. İçmeyi geçin buharında durmak bile yararlı. Çayın buharı boğazınızdaki, burnunuzdaki tıkanıklığı alıyor.

Muz

Muzun sindirimi çok kolay. Grip için ne yapsam diye düşünüyorsanız, mideniz bulanıyorsa ve kusuyorsanız muz ideal besin. Hem rahatsız etmiyor, hem de kolay sindiriliyor. Özellikle çocuklar gripte kusuyorlar; canları yemek istemiyor. Emin olun muza hayır demeyecekler.

Kızarmış ekmek

Grip mideyi de alt üst edip geçiyor. İyileşmek için sağlıklı beslenmek gerekiyor ama insanın canı yemek istemiyor. Kızarmış ekmekler, yağsız krakerler midenizi rahatlatan yiyecekler arasında. Annenize, eşinize veya arkadaşlarınıza söyleyin tavuk çorbanızın yanında kıtır ekmek de getirsinler.

Besinli içecekler

İştahınız yavaş yavaş yerine gelmeye başladıysa gribe son noktayı koymak için daha fazla besin ve kalori alma zamanı gelmiş demektir. İçinde laktoz olmayan içeceklere ağırlık verebilirsiniz. Örneğin evde yapılmış çilekli bir bardak sütle çocuğunuzun ilgisini çekebilirsiniz.