Greyfurtun Faydaları Nelerdir ?

Greyfurt turunçgil ailesinden. Renklerine göre üçe ayrılıyor. Kırmızı, pembe ve beyaz. Uzmanlara göre sağlığımıza en çok faydası olanı kırmızı greyfurt kalori bakımından çok düşük.  Lif bakımından da çok zengin. Kısacası sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek isteyenler ya da kilo vermesi gerekenler için birebir.  Ama bir de uyarı ekleyelim. Bazı ilaçlar, özellikle statin hapları, greyfurtla etkileşime girebilir. Bu nedenle bu ilaçlardan kullananların doktorlarına danışarak greyfurt yemesi ya da greyfurt suyu içmesi gerek. Şimdi gelin greyfurtun faydalarına birlikte bakalım.

Greyfurtun faydalarından biri C vitamini

Greyfurt tam bir C vitamini deposu. Yarım greyfurt 46,86 miligram C vitamini içeriyor. Diğer bir deyişle günlük C vitamini ihtiyacımızın yaklaşık %78’ini karşılıyor. Greyfurt aynı zamanda mükemmel bir antioksidan ve kalp sağlığımızın korunmasına yardım ediyor. Kısacası greyfurtun faydalarından biri kalp sağlığımıza. Kalp krizi gibi ani ölümlerin riskini azaltıyor.

Karetenoid

Karetenoid bitkilerde bulunan bir madde. Bu madde hastalıkları engelliyor ve özellikle kırmızı ve pembe greyfurtta bol miktarda bulunuyor. Ayrıca karetenoidin içinde likopen adlı bir madde de var. Araştırmalara göre likopen Prostat Kanseri riskini yok ediyor. Küçük bir greyfurtun yarısında 3,36 mg likopen bulunuyor. Zaten bir kişinin günlük alması gereken likopen miktarı da 3,7 ile 6,5 arası. Kısacası yarım bir greyfurtun bile faydaları çok fazla.

Limonoidler

Greyfurtun faydalarından biri de tüm turunçgillerde bulunan limonoid maddesi sayesinde oluyor. Limonoid adlı bu madde vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına yardım ediyor ve greyfurtta da epey fazla miktarda bulunuyor. Yani greyfurtun faydalarından biri detox etkisi yaratması.

Pektin lif

Greyfurtun faydalarından biri de kalp ve damar sağlığımıza. Çünkü içindeki lifler sayesinde damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığı önleniyor. Ayrıca düzenli olarak greyfurt tüketmek kolesterolü de düşürüyor. 

Vitamin ve mineraller

Greyfurt bir A Vitamini kaynağı. A vitamini dişleri ve kemikleri koruyor. Uzmanlara göre greyfurtun içerdiği B5 vitamini de vücudun kaloriyi ve yağı yakmasını ve de proteinleri tüketmesini kolaylaştırır. Greyfurtun faydaları bu kadar da değil. B9 vitamini bakımından da çok zengin. Bu vitamin beynimize faydalı. 

Düşük kalorili

Meyvelerin birçoğunun kalori bakımından düşük olduğunu biliyorsunuz. Greyfurt da bunlara güzel bir örnek. Orta boy bir greyfurt yaklaşık 80 kalori içeriyor. Bu da onu kilo vermek isteyenler için ideal bir besin haline getiriyor. 

Antioksidan

Pembe ve kırmızı greyfurtlar bol miktarda antioksidan madde içeriyor. Böylece greyfurtun faydalarından biri de vücudunuzdaki hastalıklarla savaşmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek oluyor. 

Greyfurtun faydalarından biri de su

Greyfurt bol miktarda su ve potasyum içeriyor. Günde bir bardak greyfurt suyu içmek sizi yorucu bir iş gününün ardından susuzluktan koruyacak. Ya da çok fazla su içmediğinizi düşündüğünüz günlerde su ihtiyacınızı karşılayacak. 

Greyfurt kabıza iyi geliyor

Greyfurtun faydalarından biri de sindirim sistemimize. Kabızlık birçok kişinin ortak sorunu. Haftada 3 kereden daha az tuvalete çıkmak, zorlanmak gibi işaretler kabızlık belirtilerinden. Kabızlık kendisiyle birlikte başka sorunları da getiriyor. Yorgunluk, enerji kaybı, baş ağrısı, şişkinlik, karın ağrısı bunlardan bazıları. Kabızlığın en büyük nedenlerinden biriyse beslenme alışkanlıkları. Greyfurtun faydaları bu noktada devreye giriyor. Yoğun lif içeriğiyle sizi kabızdan koruyor ve ihtiyacınız olan su miktarını almanızı sağlıyor. 

Greyfurtun faydaları saymakla bitmiyor. Siz de greyfurtun faydaları hakkında bilgi edinmek için ya da kendi sağlık sorununuza özel sorularınız için uzman yorum olarak başvurarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.