Greyfurt ve folik asit

Folik asit, suda çözünen bir B vitamini olan folatın sentetik halidir. Bu vitamin, özellikle hamilelik sırasında kansızlığın önlenmesinde önemli rol oynar. Hücre üretimi ve hücre sağlığı için oldukça önemli olup kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. Folat doğal olarak turunçgillerde, lifli yeşil sebzelerde, baklagillerde ve bezelyede bulunur. Greyfurt da iyi bir folat kaynağıdır. Fakat greyfurt, bazı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gereken bir besindir. Greyfurt ve folik asit takviyelerinin birlikte alımının yol açtığı bir sorun bulunmamaktadır.   

Tavsiye edilen miktar

6 aydan ufak çocuklar için tavsiye edilen günlük folik asit miktarı 65 mikrogramdır. Bebekler içinse günlük 150 mikrogram yeterlidir. 4 – 12 yaş arası çocuklar için 200 – 300 mikrogram folik asit tavsiye edilir. Yetişkinlerinse günlük 400 mikrogram folat almaları gerekir. Emzirme dönemindeki kadınlarda bu oran 500 mikrograma, hamile kadınlardaysa 600 mikrograma yükselir. Günlük ne kadar folat tüketmeniz gerektiğini ve bu miktarı doğal yollardan nasıl temin edeceğinizi öğrenmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Folat eksikliği belirtileri

Folat eksikliği, artan ihtiyacın görülmediği durumlarda gerçekleşir. Hamilelik dönemi, Alkolizm, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek diyalizi ve bazı Anemi (kansızlık) çeşitleri folat ihtiyacının arttığı durumlardan bazılarıdır. Folat eksikliği bebek ve çocuklarda büyüme hızının yavaşlamasına sebep olur. Folat eksikliğinin diğer belirtileri arasında iştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, cilt iltihapları, dil yaraları ve davranış bozuklukları yer alır. Günlük folat alımınızı arttırmadan önce, oluşabilecek sorunları doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Folik asit fazlalığı

Folat suda çözünen bir vitamin olduğundan folat fazlası genellikle idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır. Folat doğal yollarla alındığında, yüksek miktarlarda da olsa bir soruna yol açmaz. Besin takviyeleri yoluyla alınan folik asit de suda çözündüğünden folik asit zehirlenmesi pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Ayrıca bazı ilaçların folik asitle etkileşime girmesi muhtemeldir. Eğer düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsanız, folik asit takviyelerine başlamadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamilelik

Folat özellikle hamile ve hamile kalmayı düşünen kadınlar için oldukça önemlidir. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında yeterli folat alarak bebeklerde görülen kafatası şekil bozukluklarına ve omurga ve beyin rahatsızlıklarına yol açan sinir yolları hastalıklarına karşı koruma sağlamış olursunuz. Yeterli folat içeren sağlıklı bir beslenme planı ve folik asit takviyelerinin, sinir yolları hastalıklarının oluşma ihtimalini azalttığı bilinmektedir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için uzman doktorlarımızla görüşebilirsiniz.