Greyfurt Diyeti Nedir ? İşe Yarıyor Mu ?

Greyfurt diyeti Hollywood diyeti olarak bilinir ve 1930 yıllarda çok popüler olmuştur. 80’li yıllarda ise tekrar gündeme gelmiş ve 10 günde 5 kilo diyeti olarak adlandırılmıştır. Diyet greyfurtun bir yağ yakma enzimine ve düşük kalori içeriğine sahip olduğu tezi üzerine kurgulanmıştır. Peki greyfurt diyeti işe yarar mı ? Kilo verdirir mi ?

Greyfurt Diyeti Nedir ?

Kimi form tutmak ister, kimi incecik dal olmak, kimiyse sadece sağlığına kavuşmak. Ancak hepsinin hedefi bir: zayıflamak. Hal böyle olunca da ortada yüzlerce diyet yöntemi dolanıyor. Bazısı işe yarıyor, bazısı hüsrana boğuyor. Ancak bunların arasında bir tanesi var ki hem doktorlar, hem de diyetçiler arasında popülerliğini hiç kaybetmiyor. “Ne ki bu?” dediğinizi duyar gibiyiz. Cevap size tanıdık. Bu hepimizin bildiği greyfurt diyeti.

greyfurt diyeti

greyfurt diyeti

Greyfurt diyeti şimdilerde bu isimle tanınıyor. Ancak zamanının Hollywood yıldızlarından. Özellikle ilk patladığı 1930’lu yıllarda ona Hollywood diyeti demişler. Bu ışıltının nedeniyse kısa vadede, hızlı bir şekilde inceltmesi. Yani tıpkı aktrislerin istediği gibi.

Öncelerde aktrisler arasında popüler olan greyfurt diyeti sonradan halkın arasına karıştı. Büyük bir ilgi gördü. Kulaktan kulağa dolandı. Hemen herkes bu yeni Hollywood diyetinin büyüsüne kapıldı. Büyü zamanla gücünü kaybetti, sonra unutuldu gitti. Ancak 1980’li yıllarda tekrar hatırlandı ve hala daha popülerliğini koruyor. Şimdi gelin yıllardır markette pazarda greyfurt bırakmayan bu popülerliğin altında yatan sırlara bakalım.

Neden greyfurt ?

Greyfurt diyetinin başarısının altında yatan sır, proteinlerle birlikte alındığında metabolizmayı hızlandırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kilo verdirmesi. Bu açıdan greyfurt diyeti Türk kadınları arasında da çok meşhur oldu. Altın günlerinin sonunda yenilen yağlı ballı böreklerin üzerine yarımşar greyfurt ikram edildi. Ancak greyfurt sanılanın aksine tabii ki mucize yaratmadı. Çünkü her ne kadar mucizevi bir meyve olsa da gerçekten mucize yaratamazdı. Greyfurt kısa mesafe koşucuları gibiydi. Kısa sürede etkili, ancak uzun vadede çok fazla işe yaramıyordu. Çünkü ilk olarak vücuttaki ödemi atmaya yarıyordu. Fazla su atıldıktan sonra proteinle birlikte artan gücü bir noktaya dek etkiliydi.

İşte tam bu nedenle greyfurt diyeti uzun vadeli olamadı. Zamanla popülaritesini kaybetti. Şimdilerde yerine Dukan diyeti ve Karatay Diyeti geçti. Ancak diyet dünyası böyledir. Biri gelir biri gider. Tıpkı Hollywood gibi.

Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır ?

Greyfurt diyeti kısa vadede etkili bir diyet. Bu nedenle acil bir durumunuz varsa tercih edebilirsiniz. Ancak kalıcı ve uzun vadeli bir beslenme alışkanlığı değişikliği planlıyorsanız greyfurt sizin için bir ara öğün olarak kalmalı. Şimdi gelin hep beraber greyfurt diyeti programına bakalım.

Kahvaltı: Haşlanmış iki yumurtayla greyfurtun ihtiyacı olan proteini alıyoruz. Ardından yarım greyfurtu güzelce yiyoruz. İçecek olarak da yine 1 bardak şekersiz greyfurt suyunu tercih ediyoruz. Ekmekten uzak duruyoruz. Öğün başına yalnızca 1 dilim tam tahıllı ya da kepekli ekmek yiyebiliyoruz.

Öğle yemeği: Bu öğün sizi mutlaka mutlu edecek ve masadan doymuş olarak kalkmanızı sağlayacak. Çünkü bu öğünde sınırsız salata ve et var. Tabi bunların yanında yine yarım greyfurt ve 1 bardak şekersiz greyfurt suyu var.

Akşam yemeği:  Bu öğünde bezelye, fasulye, patates gibi nişastalı sebzeler hariç dilediğiniz kadar sebze yiyebilirsiniz.  Ayrıca protein ihtiyacını karşılamak için et veya balık da menünüzde. Tabii yine klasik olarak yarım greyfurt ve 1 bardak şekersiz greyfurt suyu şart.

Gece atıştırması: 1 bardak yağsız süt gece yatmadan önce içebileceğiniz en güzel atıştırmalık. Hem tok tutucu hem de protein kaynağı. Üstelik uykunuzu da düzene sokar. Bu nedenle greyfurt diyetinin gece atıştırmalıklarında mutlaka süte yer verin.  Belki yanına çeyrek greyfurt da ekleyebilirsiniz.

Greyfurt diyetinin asıl olayı protein oranını arttırıp, karbonhidratı düşürmek. Üzerine bir de ödem atıcı ve yağ yakıcı özelliği de eklenince kilo vermek işten değil. Hatta daha kesin verilere dayanarak konuşursak greyfurt diyeti 800 – 1000 kalorilik bir beslenme düzeni. Yani normal koşullarda da bu kadar kalori alırsanız uzun vadede dilediğiniz kiloya düşebilirsiniz. Ancak greyfurt etkisiyle bu süre çok daha kısalır. Siz de hedeflediğiniz kiloya daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.