Green Light Lazer Tekniği Nedir ?

Erkeklerin belki de en büyük belaları prostatları. Her erkek eğer yaşı yeterince ilerleyebilirse mutlaka prostat belasıyla karşı karşıya kalır. Ancak bir şanssız kesim var ki onlar mücadelelerine çok daha erken başlıyorlar.

Prostatın sorunu öyle saymakla bitmiyor. Prostat Büyümesi, küçülmesi, iltihaplanması, kanseri derken liste uzayıp gidiyor.  E tabi sorun büyük, tedavi bekleyen çok olunca bilim adamları durmadan bu konu üzerinde çalışıyorlar. Sonuçlar da iç açıcı. Her yeni gün yeni ilaçlar ve teknikler gelişiyor. İşte bunlardan birisi de green-light  lazer tekniği.

Adı güzel. Son derece teknolojik geliyor kulağa. İyi huylu prostat büyümesinde kullanılıyor. Kansere bağlı büyümelerde kullanılamıyor. Ancak oldukça yeni bir teknik.  En büyük artısı tüm lazerlerde olduğu gibi insanı kesip biçmeden uygulanabilmesi. Bu iyileşme sürecini oldukça hızlandırıyor. Tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden biri de zaten bu.  Ayrıca diyabet veya aşırı kilolu insanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Bu tür kişilerde yara iyileşmesi çok daha uzun ve sıkıntılı olduğundan bu nokta önemli. Kanama da olmuyor. Bu da Anemi gibi kanla ilgili rahatsızlıkları olanlarda kullanılabilir demek.

Kesi yok. Doktor lazer yardımıyla direkt olarak prostata ulaşıyor ve lazer enerjisiyle prostatı adeta buharlaştırıyor. Oldukça hızlı. Aynı zamanda güvenli. Yani derin dokuları etkilemiyor. Sadece çalışılmak istenen alanda etkisini gösteriyor.

Ortalama olarak 20 – 45 dakika arası sürüyor. Kişi ve doktorun tercihine göre genel ya da lokal anestezi altında yapılabiliyor. Operasyondan sonra hastaların %50’sine mesane sondası takılıyor. Bu sonda 24 saatten kısa süre içinde çıkartılıyor.

Diğer bir avantajı da ameliyat sonrası cinsel gücün hiçbir şekilde etkilenmemesi.

Yara ve kesi olmadığından taburcu olma süresi de kısa. Vakaların çoğu aynı gün eve gidebiliyor. Ancak doktorun isteğiyle 1 gece hastanede yatanlar da var. Ameliyattan sonraki 10. gün operasyona dair hiçbir etki kalmıyor. Ancak bazı kişilerde ameliyat sonrası 1 ay kadar idrara sıkışma, idrar yaparken yanma gibi durumlar olabiliyor.