Gözleri güneşten korumanın yolu var mı?

Gözler için tehlikeler etrafta kol geziyor. Hele de güneşli yaz günleri gözler için riskli. Peki gözleri güneşten korumanın yolu var mı? Yoldan, bahçeden uçan tozlar, havuzlardaki kimyasallar, hassas dokulara zarar veren güneş ışınları… Tehlikeler saymakla bitmez ama hala keyif almak elinizde birkaç koruma yöntemiyle tabii.

Değerli gözlerinizi tehlikelerden korumanın 5 yoluna bakalım:

Güneş gözlüğü takın

Birçok kişi güneş gözlüğü, şapka takmadan güneşlenir, günün büyük kısmını plajda geçirir, dışarda zaman geçirir. Başlarda pek zararı yokmuş gibi gelir. Eve gidip uyuduklarında şiddetli bir acıyla uyandıklarında anlarlar.

Güneşin mermileri farklı uzunlukta. En zararlı olanı ise ultraviyole ışınları. İki sınıfa ayrılmış: UVA ve UVB. Genellikle güneş gözlükleri sadece UVB ‘ye karşı korur. Eğer UVA’ya karşı da koruyorsa o nadir bulunan bir güneş gözlüğüdür kıymetini bilin. Kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmanız sizin yararınıza. Yüzünüze yakın olmalı ve oturmalı. Camların renginin daha koyu olması daha korunaklı olacağı anlamına gelmez. Polarize camlar parlamayı engelleyeceğinden dışarda çalışanlar için daha rahat olabilir.

Çok fazla ultraviyole ışını katarakt riskini tetikler. Uzun süre güneşin altında çalışanların, kapalı alanda çalışanlardan 8-10 yıl daha önce katarakt olması da bunun kanıtı.

Uzun süre güneş ışığına maruz kalacaksanız aman dikkat. Şapka ve güneş gözlüğü ikilisi plajda, parkta, bisiklet sürerken mutlaka takılmalı. Ufaklıkları da güneşten korumayı ihmal etmeyin.

Bahçenizle ilgilenirken gözlerinizi koruyun

Bahçenizdeki çimleri biçmek tehlikeli gibi görünmeyebilir ama başlı başına bir risk. Taş, toprak, ince dal havada uçuşabilir ve gözünüze girebilir. Gözlerinizi tehlikelerden korumanın tek yolu güneş gözlüğü demek değil. Bu tür işler için profesyonel ekipmanlara ihtiyacınız var. Kornea yırtılması nadir olan bir olay değil dahası ameliyat gerektirebiliyor.

Ağaç kesmek, çivi çakmak, biçmek gibi işlerde de göz korumasına ihtiyacınız var.

Peki ya bunca önleme rağmen küçük bir kıymık gözünüze isabet ederse. İlk belirti görüntü kaybı, acı daha sonra geliyor. Görmenizde bir problem yoksa bir buz torbası işinizi görebilir.

Spor yaparken gözlerinizi koruyun

Topun boyutu büyüdükçe gözünüze zarar verme olasılığı düşer. Yani basketbolda ya da futbolda göze zarar gelmesi düşük ihtimal. Golf ya da oda tenisi daha tehlikeli. Paintbolda da göz korumasına ayrı özen gösterilmeli.

Spor yaparken gözleri korumada göz doktorunun tavsiyeleri dinlenmeli. Spor malzemeleri satan birçok mağazada değişik sporlar için göz koruma malzemeleri bulabilirsiniz.

Yüzerken lens takmanın sakıncalı olduğu biliniyor. Havuzdaki suyun içeriğiyle alakalı olarak lens göze yapışabilir. Denizde ise genellikle lensler gözden çıkıp gider ve kaybolur.

Gözlerinizi kimyasallardan koruyun

Bir havuza atladığınızda gözleriniz yanıyorsa, orda kimyasalların dengesi iyi ayarlanmamış demek. Bu rahatınızı bozabilir ama görmeyle ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer acı varsa hemen sudan çıkıp gözlerinizi temiz suyla yıkamalısınız. Gözlerinizdeki yanma birkaç saat boyunca geçmezse bir doktora görünmenizde fayda var.

Tatilde gördüğünüz bazı bitkiler de gözlerinize zarar verebilir, dikkatli olun. Zehirli meşe, sumak, sarmaşık bu bitkilerden bazıları olabilir.
Bazı böcek ısırmaları da gözlere zarar verebilir.

Beklenmedik tehlikelere karşı hazırlıklı olun

Yaz aylarının gözleriniz için tehlikelerle dolu olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. Aklınıza gelip başınıza gelmesin diye birkaç fikir:

Ateşli patlayıcı oyuncaklar: Maytap, torpil, kız kaçıran gibi oyuncaklar hala var mı demeyin. Çocuklar bunlarla hala oynuyor. Oynarken gözlerini koruduklarından emin olmak size düşüyor.

Havai fişek: Bırakın profesyoneller atsın. Havai fişekler yüzünden her yıl yüzlerce kişinin gözleri yaralanıyor ve hatta gözlerini kaybediyor.

Lasikli gözler: Lasik işleminden sonra hastaların daha dikkatli olmaları şart.

Acil araba tamiri: Artık arabalar sızıntıyı önleyecek şekilde yapılıyor. Ama eski tiplerdeki asit gözler için zararlı. Isınmış radyatörden gelen buharın da gözlere zararı olabilir. Önlem olarak göz koruma gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın.