Gözenekler Nasıl Temizlenir ?

Gözenekler nasıl temizlenmesi gerektiğini bu makalemizde anlatıyoruz. Özellikle genç yaşlarda ciltteki gözenekler birçoğumuzun baş belası. Üstelik de sivilce gibi değiller, çok daha inatçılar. Siz de gözeneklerin nasıl temizleneceği konusunda yollar arıyorsanız sizin için hazırladığımız gözenek temizleme seçeneklerinden bir ya da birkaçını deneyebilir ve size uygun olanı seçebilirsiniz.

Gözenekler Buharla Nasıl Açılır ?

Gözenekler nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız en bilinen ve en sık uygulanan yönteme hoşgeldiniz. Buharla gözenekleri açma yöntemini uygulamadan önce ilk yapmanız gereken şey yüzünüzü iyice temizlemek. Cildinizi cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle tahriş etmeden yıkamalısınız. Eğer yüzünüzde makyaj varsa öncesinde onu da makyaj temizleme ürünleriyle temizlemeniz iyi olacaktır. Yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra temiz bir havlu ile bastırmadan kurulayın. Sıra geldi bir tencereye bir miktar su koyarak bunu ocakta kaynatmaya. Su yeterince kaynayıp buhar çıkarmaya başladığı zaman onu ocaktan alabilirsiniz. İster tencere isterseniz de başka bir kapta buhar banyosuna başlayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz cildinizi beslemesi ve akneleri iyileştirmesi için suyun içerisine bir miktar yeşil çay ya da çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Şimdi buhar banyosunun daha etkili olması için kafanızın üzerine bir havlu örtün ve buharın üzerine eğilin. Burada unutmamanız gereken nokta buhar banyosunun gözenek temizleyici etkisinin olmadığı. Buhar yalnızca gözeneklerinizin açılmasını ve temizlik sırasında içerisindekilerin daha kolay temizlenmesini sağlıyor. Ayrıca buharın sıcaklığını fazla abartmamakta da fayda var. Çünkü bu durumda cildiniz fazlasıyla kurur ve bu da daha fazla yağlanmaya neden olur. Su soğuduğu zaman buhar banyosunu bitirebilir ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

gözenekler nasıl temizlenir

gözenekler nasıl temizlenir

Gözenekleri Gidermek İçin Derinizi Yenileyin

Cilt için özel olarak satılan cilt fırçaları bulunuyor. Siz de bu fırçalardan birini alarak antik çağlardan beri kullanılan bir yöntemi uygulayabilirsiniz. Doğal liflerden yapılmış yumuşak bir fırça tercih etmelisiniz. Gözenekleri temizlemek için bu yöntemi uygularken de yine öncelikle makyajını temizlemeyi ve yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkamayı ihmal etmeyin. Ardından da cildinizi iyice kurulayın çünkü bu yöntem ıslak ciltte çok fazla etkili olmuyor. Şimdi yüzünüz için özel olarak aldığınız fırçayla göz çevreniz hariç tüm yüzünüzü hafifçe daireler yaparak nazik bir şekilde fırçalayın. İşlem bitince yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak nemlendirici sürebilirsiniz. Bu işlem haricinde cildinizdeki ölü derinin daha iyi soyulması için yüz için özel üretilen peeling scrub ürünlerinden de kullanabilirsiniz.

Cilt Maskesi İle Gözenekleri Açın

Ciltteki ölü deri tabakasını soyma yoluyla cildi yenileyen ve gözeneklerin açılarak temizlenmesini sağlayan bir diğer yöntem de maskeler. Bunun için en etkili maske olan kil maskesini tercih edebilirsiniz. Kil maskesi hem güzellik ürünleri satan mağazalarda hem de eczanelerde bulabileceğiniz bir maske. Ayrıca onu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde yapılışı da çok kolay. Bir kaşık kil, bir kaşık yulaf ve yine bir kaşık suyu karıştırın. Temizlediğiniz cildinize maskeyi sürün ve on dakika boyunca bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayarak yüzünüzü kurulayabilirsiniz.

Gözeneklerin Temizlemek İçin Siyah nokta Gidericileri Deneyin

Gözenekler zamanla ölü deri ve kirle dolar. Dolmaya devam ettikçe siyah noktaların hem miktarı artar hem de daha görünür hale gelirler. Siyah noktaları temizlemeyi sürekli hale getirmek cilde zarar verebildiği gibi cildinizde yara izlerinin oluşmasına da sebep olabilir. Bu nedenle siz de siyah noktalarınızı temizlemeli ama bunu yalnızca gerçekten gerekli olduğu zamanlarda yapmalısınız. Bunu temiz, steril biz bez yardımıyla yapabilirsiniz. Bezi parmağınıza dolayarak siyah noktaların üzerinde hafifçe gezdirebilir ve görünümlerini azaltabilirsiniz. Bunun için özel üretilmiş bantlar ve kitlerden de faydalanarak bu işlemi gerek duyduğunuz zamanlarda uygulayabilirsiniz.