Gözde Kanser Oluşur Mu ?

Evet, göz ve ayrıca göz etrafında dokularda bir takım kanserler vardır. Dıştan bakıldığında estetik olarak görüntünün yanı sıra kişide görmeye de engeldir. Bu yüzden göz bölgesinde kanser vardır. Bunları genellikle periodik bir şekilde muayene sırasında belirleniyor. Kanser çeşitleri kişide türü ve yaşına göre değişmektedir. Çocuklarda göz bölgesinde genellikle hemanjiyom adında bir tümör görülür. Ancak bu tümör genelde iyi huylu olmasından dolayı endişe etmeye gerek yoktur. Genellikle bir dönem sonrasında büyüme durmaktadır. Fakat çocuklar büyüme döneminde iken görmeyi ciddi olarak etkilemesi ve tembellik oluşturduğundan kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu tümörlerin çoğu günümüzde bir takım ilaçlar ile tedavi etmek oldukça kolaydır. Çocukluk döneminde gözün iç kısmında olan retinoblastoma şeklinde olan tümör için aynı şey söylenemez. Bu kötü huylu tümör erken teşhis edildiği takdirde önlem alınabilir. Ancak fark edilmediği takdirde çocuğun sadece görmesini değil yaşamını tamamen etkilemektedir. Sonucu ölümlere kadar götürecek bir göz kanseri çeşididir. Bu tümör çocuklarda ilk üç yaş döneminde meydana gelmektedir. Bunun belirtisi çocuklarda göz bebeği kısmının beyaz olarak görülmesidir. Ayrıca fotoğraf çekerken kırmızı olan refle bölgesinin alınamaması belirtileri vardır. Böyle durumlar ile karşılaşan anne ve baba kesinlikle acil olarak doktora görülmelidir.  Çocuk doktorları genellikler muayene sırasında bu ayrıntıların hepsine bakmaktadır. Bu yüzden erken teşhis edilme oranı son derece yüksektir.

Göz Tümörleri Nerede Bulunur?

Göz tümörlerinin görüldüğü bölgeler göz çevresinde doku kısımlarda olduğu kadar gözün iç bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Kanser çeşitlerinin kendi içlerinde de çeşitleri olduğu durumu kesinlikle dikkate alınmalıdır. Çünkü her kanser çeşidi kötü huylu olacak diye bir kaide yoktur. Bazı kanser çeşitleri iyi huylu olduklarından dolayı sadece ilaçlar ile de tedavisi mümkündür. Her insanda ve her yaşta görülmesi mümkündür. Çocuklarda görülen en çok tümör çeşidi rabdomiyosarkom adında bir türdür. Genellikle göz yuvası bölgesinde görülen bir tümördür. Bu durum kas bölgesinin kötü huylu olan tümörleri arasındadır. Göz bölgesinde ani bir şekilde ön kısma doğru büyümesi ve kızarıklıkların meydana gelmesi enfeksiyon oluşturabilir. Eğer böyle bir tümör ile karşılaşılırsa o zaman antibiyotik alınmalıdır. Şayet antibiyotikler cevap vermez ise; kesinlikle biyopsi yoluna gidilmelidir. Çocuklarda görülen göz tümörleri bu şekildedir. Yetişkin insanlarda ise; göz bölgesinde en çok görülen kavernöz hemanjiyom adında bir tümördür. Gözün ön kısmına doğru itmesi ile çok daha fazla büyük görülmesine neden olmaktadır. Eğer görme sinirlerine baskı yaparsa görme durumunu bozuk hale getirebilir. Bunun yanı sıra tesadüf bir şekilde de tespit edilme durumu vardır. Genellikle iyi huylu bir tümördür. Eğer bu tümör görme durumunu etkiliyorsa kesinlikle bir operasyon ile çıkarılması en doğrusudur. Yetişkin insanlarda göz bölgesinde melanom adlı çok fazla görülen kötü huylu tümör vardır. Görme durumu etkilenmezse fark edilmeyebilir. Kesinlikle göz muayenelerinde dikkatli bir şekilde bakılması gerekiyor. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

Orbita Tümörleri Nelerdir?

Orbita tümörleri yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülebilir. Göz kısmının bulunduğu kemiğin yuva kısmında Orbita bölgesinde birçok tümör kistler oküler olan onkolojinin daima ilgi alanıdır. Göz bölgesinin öne çıkması, rengin farklı olması, görmede değişiklik olması ve ayrıca bir cismi ya da kişiyi çift olarak görme gibi belirtileri vardır. Çocuklarda rabdomiyosarkom adında çok fazla hızlı şeklinde büyüyen bir tümör vardır. Eğer erken olarak teşhis konularsa tedavi kesinlikle başarılı olabilir. Bir takım radyolojik olan incelemeler ve dahası doktorun biyopsi istemeleri de olabilir. Eğer uzman kişi bunlara gerek duyuyorsa muhakkak yapılmalıdır.