Gözaltı Morlukları İçin Ev Yapımı Yüz Maskeleri

Gözaltındaki koyu renkli halkalar, kişinin kendini çirkin hissetmesine bu durumdan utanç duymasına neden olabilir. Pek çok güzellik uzmanı, koyu renkli halkaların görünümünün mutfağınızda bulunan doğal malzemelerle iyileştirilebileceğini belirtmektedir. Bu bakım kürlerinin koyu renk halkaları iyileştirme özelliğine sahip olduğuna dair klinik bir kanıt olmamasına rağmen daha iyi görünmeye yardımcı olabilirler. Bu kürlere alerjiniz olup olmadığını anlamak için kürleri yüzünüze uygulamadan önce küçük bir miktarda bileğinize sürün ve 24 saat geçtikten sonra kürleri yüzünüze uygulayın.

Nedenleri

‘The Doctor’s Book of Home Remedies’ adlı kitaba göre, yaşlanma ve genetik miras gözaltındaki koyu renk halkaların oluşmasını etkiler, alerjiler de ayrıca koyu renk halkalara neden olabilir. Estetik uzmanı Lisette Jenkins ve cilt bakımı danışmanı Miranda Cohen tarafından kurulan internet sitesi Dark Circles Gone, koyu halkaların gözaltındaki kılcal damarların kan sızdırması nedeniyle oluştuğunu belirtmektedir. Sızıntı zararlı olmamasına rağmen, gözaltına toplanan kandaki hemoglobinin oksidasyonu nedeniyle mor kahverengi bir rengin oluşmasına ve gözaltının koyulaşmasına neden olur. Gözaltı bölgesinde bulunan derinin aşırı derecede ince oluşu zedelenmiş görünümün daha açıkça görülmesine neden olur. Güneş ışığına maruz kalındığında melanin üretimi artar ve bu durumda gözaltı halkaları daha fazla ortaya çıkar.

Salatalık ve Elma Maskeleri

Taze salatalık içeren bakım kürleri cildi nemlendirmek ve cilt tonunu açmak için yaygın olarak kullanılan uygulamalardan biridir. Web sitesi Care2’ ye göre salatalık, sıkılaştırıcı ve soyucu özellikleri olan, ölü derinin soyulmasına ve altından taze deri çıkmasına yardımcı olan alfa hidroksi asitlerini içerir. Web sitesi Spaindex tarafından önerilen salatalık elma maskesi için gereken malzemeler: taze, soyulmuş yarım salatalık, 1 yumurta beyazı, yarım çay kaşığı limon suyu, kalın bir dilim elma, birkaç tane taze nane yaprağı. Malzemeleri karıştırın ve püre kıvamına getirin. Karışıma 1 damla limon yağı ekleyin ve karışımı 10 dakika buzdolabında bekletin. Yüzünüze uygulayın ve gözaltınıza uygularken de dikkat edin. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Gözaltı Halkalarına Yeşil Çay Bakımı

Kullanılmış çay poşetlerini koyu halkaların görünümünü iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Dark Circle Gone’a göre çayda bulunan tanen, göz şişliklerini ve gözaltı halkalarını azaltmaya yardımcı olur. Kullanılmış ve buzdolabında bekletilmiş çay poşetlerini her iki gözünüze de yerleştirin ve 15 dakika gözünüzde tutun. Siyah çay yerine yeşil çay poşetleri kullanın. Yeşil çay diğer çay çeşitlerinden daha az işlenmiş bir çay türüdür, bu yüzden daha fazla polifenol içerir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre yeşil çay iltihap önleyici içeriğe sahiptir ve ayrıca kuvvetli bir antioksidan olan ve serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olan kateşin içerir. 

Göz altı morlukları

Araştırma

Salatalıkta bulunan alfa hidroksi asitlerinin cilde yararı olduğunu destekleyen bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. C.M. Ditre tarafından yürütülen klinik bir çalışma, 1996 Şubatında Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi tarafından yayımlandı. Araştırmacılar alfa hidroksi asitlerinin gönüllülerin derisini %25 oranında kalınlaştırdığını ve kolajen yoğunluğunu ve cildin esnekliğini arttırarak cildi iyileştirdiğini ortaya çıkardılar. Araştırmacılar, alfa hidroksi asitlerinin bazı yaşlanma belirtilerini iyileştirmekte başarılı olduğu sonucunu elde ettiler.  

Yaygın Yanlışlar

Pek çok kişi gözaltındaki koyu renk halkaların sadece sağlıksız bir yaşam tarzının işareti olduğunu düşünse de, hastalık belirtisi bile olabilir. Long Beach, California’da göz hastalıkları uzmanı olan Merrill M. Knopf, M.D. gözaltındaki koyulaşmış bölgelerin tıbbi açıdan önemli olmadığını ve sağlıksızlık belirtisi de olmadığını belirtmektedir. Fakat cildiniz halsizliğe bağlı olarak aşırı derecede solgunlaşırsa ya da hastalanmaya başlarsanız gözaltınızda bulunan halkalar geçici olarak daha belirginleşebilir.