Göz yorgunluğu için en iyi egzersizler

Göz egzersizleri, görme yeteneğini geliştirmede uygulanan doğal yöntemlerdir. Miyopluk ya da hipermetropluk gibi göz hastalıklarına iyi gelmese de, bilgisayar başında uzun süreli çalışan insanlarda göz yorgunluğunu gidermesi açısından etkin olduğu görülmüştür.

Egzersiz yapma yöntemlerini ezberledikten sonra gün içerisinde kolayca uygulayabilirsiniz. Nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi aşağıda adım adım belirtilmiştir.

Sırtınızı düz tutacak şekilde sandalyenizin uç kısmına oturun. Gözlerinizi kapatın ve avuç içlerinizi göz kapaklarınız üzerine koyun. Bu şekilde avuç içi ısınızı göz kapaklarınızda hissetmeye başlarsınız.

Gözlerinizi kapalı tutarak, ellerinizi göz kapaklarınızdan çekin. Burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefesinizi vererek başınızı öne doğru bırakın. Daha sonra başınızı sağa ve sola doğru oynatın. Omuzlarınızı çember çizecek şekilde öne ve arkaya doğru döndürmeye başlayın ve bu esnada gözlerinizi açın. Bu süreci birkaç kez tekrarlayın.

Gözlerinizi sıkıca kapatın ve omuzlarınızı olabildiğince kaldırarak sıkın. Bu şekilde birkaç saniye tutun ve nefes verin. Sonrasında aniden omuzlarınızı serbest bırakın ve gözlerinizi açın. Bunu birkaç kez tekrarlayın.

Gözlerinizi hafif yaşarana kadar kırpın.  Bunu birkaç kez tekrarlayın.

Normal bir şekilde nefes alarak sizden uzaktaki herhangi bir cisme 30 saniye kadar odaklanın. Odaklanmayı devam ettirmeye çalışarak gözlerinizi hızla kırpmaya başlayın. Sonra yakınınızdaki bir cisme 15 saniye kadar odaklanın. Odaklanmaya devam etmeye çalışarak gözlerinizi hızla kırpın.

Bu egzersizler, şaşılık sorununun yaşanmaması için tasarlanmıştır:

Gözleriniz yarı açık bir vaziyette nefes alıp vererek yukarı doğru bakın. 

Bu egzersiz, göz hareketini sağlayan dışsal kaslarınızın işlevini korumasına yardımcı olmaktadır.

Kafanızı omurganız hizasında dik bir şekilde tutun.

Nefes alıp vererek gözlerinizi aşağıdaki doğrultularda oynatın.

  • Yukarıya
  • Aşağıya
  • Sağa
  • Sola
  • Yukarı 45 derece sağa
  • Yukarı 45 derece sola
  • Sağa doğru 45 derece aşağı
  • Sola doğru 45 derece aşağı

Her pozisyonda birkaç saniye bekledikten sonra nefes alarak gözlerinizi normal pozisyonuna geçirin.

Tekrar başınızı dik tutarak herhangi bir cisme direkt olarak bakın. Nefesinizi vererek başınızı oynatmadan cismin farklı bölgelerine doğru odaklandığınız yerleri değiştirin.

Şimdi nefesinizi vererek başınızı sağa sola doğru döndürün ve bu esnada gözleriniz de başınıza eşlik etsin. Nefes alıp verin ve vücudunuzun üst tarafını da döndürmeye başlayın.

Avuç içleriniz ile göz kapaklarınızı kapatarak gözlerinizi ısıtın. Artık ellerinizi çekebilir ve egzersizleri sonlandırabilirsiniz.