Göz yaralanmalarına ilk yardım

Kazaların başımıza nerede ve ne zaman geleceği belli değil. Hepimiz bir anda istenmeyen durumlarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle hem kendimizin hem de yakınlarımızın ilk yardımı için bazı acil durum bilgilerini bilmemizde fayda var. Konu insan bedeni olunca da en hassas organlardan biri göz. Çünkü o açıkta ve çok korumasız. Başına gelebilecek herhangi bir sorun körlüğe bile neden olabilir. Gelin gözde oluşabilecek yaralanma, batma ya da başka sorunların ilk yardımı için ipuçlarını öğrenelim.

Gözün kimyasal maddelerle temas etmesi

Kimyasal maddeler artık hayatımızın her aşamasında kullanılıyor. Çamaşır suları, deterjanlar, leke çıkarıcılar… Liste uzayıp gidiyor. Gözümüzle temas etmeleriyse ufacık bir anlık dikkatsizliğe bakıyor. Peki ya gözümüze herhangi bir kimyasal madde dökülürse ya da damlarsa ne yapmalıyız bakalım:

İlk olarak lens kullanıyorsanız hemen çıkarmalısınız. Çünkü lensi gözümüzde tutmak kimyasal maddenin korneayla temasını hızlandırır. Bu da hem daha çok acı hem de daha çok hasar demektir.

Gözünüze kimyasal bir maddenin temas ettiğini düşünüyorsanız acilen soğuk suyla yıkamanız gerekir. Bunu 15 dakika boyunca devam ettirmelisiniz.

Gözünüz acısa da acımasa da hemen bir acil servise giderek muayene olmalısınız. Doktorunuza gözünüzün hangi maddeyle temas ettiğini de söylemelisiniz.

Göze yabancı cisim kaçması

Bazen yolda yürürken rüzgarla gelen tozlar, bazen bilmediğimiz yabancı maddeler, bazen de bir sinek. Gözünüze yabancı bir cisim kaçtıysa siz de hemen rahatsız olmaya başlamışsınız demektir. Ama bu durumda gözünüzü mümkün olduğunca kaşımamaya çalışın. Hemen uygulamanız gereken adımlarsa şöyle:

Önce ellerinizi su ve sabunla güzelce dezenfekte edin. Bu elinizden bulaşabilecek mikroplara karşı gözünüzü korumak için bir önlem.

Ardından gözünüze su tutmaya çalışın. Üst Göz kapağınızı elinizle tutarak alt göz kapağınıza doğru hafif hareketlerle oynatın. Bunu kirpiklerinizi tutarak da yapabilirsiniz. Bunu yapmak ağlamanızı sağlayacak ve yabancı cismin gözyaşı yoluyla çıkmasına yardım edecek. 

Objeyi görebiliyorsanız temiz bir kumaş ya da havlu parçasıyla nazikçe çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ama hiçbiri işe yaramadıysa mutlaka ve mutlaka doktora görünmelisiniz. 

Sakın cımbız ya da kürdan gibi maddeleri gözünüzdeki yabancı cismi çıkarmak için kullanmayı denemeyin.

Gözünüze kaçan madde metalse, cam kırıntısıysa ya da siz yıkamaya çalışırken göze batmış bir maddeyse kesinlikle kendiniz çıkarmayı denemeyin. Çünkü bu gözünüzün zarar göresine neden olur.

Gözde oluşan küçük kesiklere ne yapılmalı?

Göz en hassas organlarımızdan bir tanesi. Oluşan küçücük bir kesik bile hem çok can yakıcı hem de epey riskli. Çünkü doğru müdahale edilmezse körlük riski taşıyor. Gözde oluşan en ciddi durumlardan biri de cam, metal, sivri bir tel ya da diken gibi maddelerin göze girmesi sonucu oluşan kesikler. Böyle bir durumda öncelikle sakin olmalısınız, gözünüze daha fazla hasar verecek hiçbir uygulama yapmamalısınız. Yapmanız gerekenlerse:

İlk olarak temiz bir kumaş ya da bandajla gözünüzü kapatın. Ama tüylü ve pamuklu kumaşları tercih etmeyin. Çünkü bunların tüyleri gözünüzün yüzeyine yapışabilir. 

Ardından kanamayı durdurmak için kesiğin yakınındaki deri bölgesine çok hafifçe bastırın. Ama kesinlikle göz bebeğinize hiçbir baskı uygulamayın. Bunu yaptıktan sonraysa hemen acil servise gidin.

Kesik göremeyeceğiniz kadar küçük de olabilir. Bir kesikten şüpheleniyorsanız ya da acı hissediyorsanız doktora görünmelisiniz. Çünkü kesik gözün içinde olabilir ve gözyaşı kanallarına zarar verebilir. 

Gözde oluşan yaralanmalar hakkındaki sorularınızı uzman yorum olaraksorabilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.