Göz Makyajı Yapmanın Püf Noktaları

Göz makyajı yaparken göz şeklinize ve yüzünüze uygun renkleri seçerek makyaj yapmalısınız. Her göze göre çok farklı yöntemler uygulamak gerekir. Bu şekilde hem Doğru makyaj yapmış olursunuz hem de etkileyici ve güzel görünen gözlere sahip olursunuz. Gözleri ön plana çıkaran doğru makyajlar her zaman etkilidir. Göz şeklinize göre makyaj yapmanın püf noktalarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Çıkık gözlere sahip iseniz o zaman gözlerinizi geriye doğru çekecek türden bir makyaj yapmak gerekmektedir. Gözlerinizin üstündeki renk tonunu kapatıcı yardımı ile dengelemelisiniz. Bu şekilde yapacağınız makyaj daha güzel görünecektir. Koyu renkli mat bir far sürerek işe başlayabilirsiniz. Sonradan Göz kapağından şakaklara doğru gölgelendirme işlemi yapılır. Gölgelendirmeyi her iki göze de uygun şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Göz kapağı hattını da bir eye liner vasıtası ile belirginleştirmek gerekir. Bunun için düzgün bir hat çekebilirsiniz. Aynı işlemi siyah göz kalemi ile de yapabilirsiniz. Gözün üst kısmına süreceğiniz göz kalemini kalın bir hatla çekmeniz gerekmektedir. alt kısmına ise gözün dış kısmına değil iç kısmına kalem çekebilirsiniz.

Göz Yapınıza Uygun Makyaj Yapın

Çukur bir göz yapınız var ise gözleriniz muhtemelen göz kapaklarınızın iriliği nedeni ile küçük görünüyor olabilir bu tip gözlere sahipseniz o zaman mutlaka göz kapaklarınıza açık renk bir far uygulamanız yerinde olur. Gözler açık renk far kullanarak daha da ortaya çıkarak belirgin bir hale getirilir. Kaşların alt kısımlarında bir çıkıklık ya da şişlik söz konusu ise o zaman da bu bölgeyi geri çekmek gerekir. Çukur gözlere sahip plan kişiler kaşlarının alt bölgelerine özellikle ota koyulukta bir far sürmeyi tercih etmeliler. Göz kapağının hemen üzerine sürülecek far ise açık renkli olmalıdır. Astar olarak kullanılacak far ise özellikle mat olmalıdır. 

Kirpiklerin hemen üst kısımlarını aydınlık bir şekilde farla ortaya çıkarmak gerekir. Göz kapağının kaşlarla arada kalan bölgesinde ise gölgelendirme yapmak uygun olur. Gözlerin içine beyaz renkte kalem sürerek ışıltı vermek gerekir. Göz kapağının alına ise rimel daha az bir yoğunlukta sürülürken üst kısmına ise daha yoğun rimel uygulaması yapmak yerinde olur. 

Renk Seçimlerine Dikkat

Gözleri küçük olan bayanlar makyaj yaparken gözlerini daha iri gösterecek teknikler uygulamalıdırlar. Yapacakları yanlış makyaj sonucunda gözleri çok daha küçük görünebilir. Bu nedenle doğru far ve kalem uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Göz kapağına koyu renk farlar sürmemek gerekir. Açık renk farlar gözleri daha iri gösterir. Mat bir far sürerek de astar çekilir ve yine orta koyulukta hafif bir far sürerek gölgelendirme yapmak iyi sonuç verir. Kirpiklerin üzerine açık renk far sürmek gerekir ve kaşların altına da aynı şekilde açık renk far sürmek gerekir. Orta kısımda ise gölgelendirme yapılır. Gözün iç kısmına mutlaka beyaz renkte bir kalem sürülür. Tüm kirpikler yani hem alt hem de üst kirpikler mutlak yoğun ve dolgun bir rimel kullanarak boyanmalıdır. 

Yuvarlak gözlü bayanlar için gölgelendirme yapmak önemlidir. Özellikle gözleri şaşkın bir ifadeden kurtarmak gerekir. Bunun için de gözler badem göz şeklinde bir makyajla ortaya çıkarılır. Göz kapağına far sürmeden önce mat bir far ile astar çekilmelidir. Gözlerin çukur olan kısımlarına ise koyu renkte bir far kullanmak doğru olur. Göz farı kaş yayına kadar sürülmelidir. Aynı zamanda eye liner kullanarak göz kapağını belirginleştirmek gerekir. Kalem çekerken de kirpiklerin dibinden kaşlara doğru sürülmeli ve çekik bir ifade yakalanmalıdır. Kirpiklerin alt ve üst uçları ise birleştirilmelidir.