Göz kaşıntısı için keten tohumu

Gözlerde kaşıntı, göz enfeksiyonları, Göz kuruluğu ya da alerji gibi bir dizi nedenler dolayı ortaya çıkmaktadır. Diğer belirtiler genelde göz ağrısı ve sulanma gibi durumlardır, ancak huzursuzluk yaratan göz yüzeyinde iltihap kadar, göz kapaklarında iltihap da yaşayabilirsiniz. Tedavi normalde kaşıntı ve diğer belirtileri giderecektir. Keten tohumu gibi bitkisel takviyeler, göz kaşıntısına yardım etmez, ancak keten tohumu göz iltihaplandığında, ona yardımcı olmakta yararlıdır.

Keten Tohumu

Keten bitkisinin bir ürünü, keten tohumu, sağlığınıza yararlı niteliklere sahip olabilir ve bu keten tohumu içindeki omega-3’ten kaynaklanmaktadır. Bu yağ asidi, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardım etmede ve diğer sağlık sorunlarını önlemede, tedavi etmekte yardımcı olmaktadır. Omega-3 ayrıca, kaşıntıya sebep olan göz kuruluğu gibi bazı göz sorunlarıyla ilişkili olan iltihaplanmayı azaltmaya yardım edebilir.

Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz normalde kaşıntı için sadece keten tohumunu tavsiye etmeyecektir. Ancak eğer iltihaplanma ya da doktorun keten tohumunun yardım edebileceğine inandığı bir durum varsa, takviye kullanmanızı önerebilir. Keten tohumu, yulaf ezmesi, salata ve diğer yiyeceklerin üzerine serpilebilen ezilmiş tohum ya da tüm olarak bulunmaktadır. Doktorunuz kapsüllerde ya da kaşıkla alınan keten tohumu yağını da önerebilir. Eğer doktorunuz belirtilere yardım için keten tohumu yağı önerir ise, genel sağlık durumunuz ve belirtilerinizin şiddetine bağlı olarak, ne kadar almanız gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Diğer Tedavi

Eğer sadece göz kaşıntısı varsa ve diğer belirtiler yoksa, doktorunuz gözün yüzeyini yumuşatmak için yapay göz yaşı damlası gibi her yerde satılan bir göz damlası önerebilir. Soğutulmuş damla uygulaması genellikle kısa bir süre için kaşıntıyı azalttığından, damlayı buzdolabında saklayın. Eğer bu damla işe yaramazsa, kaşıntı kaynağını tedavi etmek için, antibiyotik gibi reçeteli bir göz damlası almaya ihtiyacınız olabilir.

Değerlendirmeler

Eğer kan inceltici alıyorsanız ya da bir kan hastalığınız varsa, bu gıda kanama riskini arttırabileceğinden, keten tohumu ya da omega -3 kaynağı kullanmadan önce göz doktorunuzla ya da bir uzmanla konuşun. Doktorunuzla belirtilerinizin konuşulması tedaviyi belirlemenizde yardımcı olacak ve ayrıca bu belirtilerin daha kötüye gitmesine engel olabilecektir.