Göz Kapağı Hastalıkları Nelerdir?

Göz kapakları gözün çevrelenerek kapanmasına ve muhafaza edilmesine yönelik tasarlanmıştır. Göz sağlığının güvencede olması için göz kapaklarının da sağlıklı olması gerekir. Göz kapağı hastalıkları hem göz kapağını hem de gözü tehdit eden unsurlardır.

Göz kapağı hastalıkları çeşitlidir. Bunlar yapısal ve iltihabi ve kanserli olmak üzere üç grupta toplanmıştır. İltihabı hastalıklar genel olarak dış etkenlere dayalı olumsuzluklarda ya da vücudun bir şeye reaksiyon göstermesinden kaynaklanmaktadır. Yapısal hastalıklar ise hastanın genel sağlık durumu ile bağlantılıdır. Kanser hastalıkları ise çevresel etkenlerden ya da kalıtsal olarak görülebilmektedir. Belirtleri için ayrıca bakınız.

Bir göz kapağı hastalığı

Bir göz kapağı hastalığı

Göz Kapağı Yapısal Bozuklukları Sonucu Çıkan Hastalıklar

Göz kapağındaki yapısal bozukluklar bazı durumlarda doğuştan gelebilmekte, bazı durumlarda ise sonradan meydana çıkabilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının içe ya da dışa dönmesi ve genel göz kapağı yapısının bozulması olarak sınıflara ayrılan bu sağlık sorunlarının ilaç ile tedavisi çoğu kes mümkün olmamaktadır.

Göz kapağı düşüklüğü doğum ile birlikte ortaya çıkabilmekte ya da sonradan gelişebilmektedir. Yüzdeki göz kapakçığına işlevsellik katan kasların görevini yerine getiremediği durumlarda görülen göz kapağı düşüklüğü, tek gözde görülebileceği gibi aynı anda iki gözde de görülebilmektedir. Bu hastalığın ilaç ile tedavisi mümkün olmamaktadır. Alternatif tıp uzmanları bu konuda mucizeler yaşadığını iddia etse de tıbben bu mümkün değildir, ancak günümüzde Botoks ya da cerrahi müdahaleler ile göz kapağı düşüklüğünde gözle görülür iyileşme gerçekleşebilmektedir.

Göz kapağının içe yada dışa dönmesi genellikle yüz felci geçiren insanlarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde görülebilmektedir. Yüzün o bölgesindeki kaslar tam olarak işlevselliğini yitirdiği zaman, ilerleyen zaman ile birlikte bu sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Göz kapağının içe dönmesi ile birlikte hastanın göz dokusu içine batan kıl kökleri yüzünden tahrip olabilmekte ve Mikrop kaparak gözün sağlığını tehdit edebilmektedir. Göz kapağının dışa dönmesi ile birlikte göz dokusu sıvısı ile gözün nemli kalması olanaksızlaşır ve gözde kurumalar görülebilir. Bu hastalığın ilaç ile tedavisi olmadığından genellikle cerrahi operasyon ile tedavi süreci izlenmektedir.

İltihabi Göz Kapağı Hastalıkları

İltihabi göz kapağı hastalıkları arpacık ve kirpik dibi iltihaplanmasıdır. Her iki hastalıkta birbirine benzer belirtiler göstermektedir. Arpacıkta göz kapağının kıl köklerine yakın bölgesinde ağrı ve şişlik ile belirtileri göstermekte iken, kirpik dibi iltihaplanmasında kıl kökünde beliren içi iltihap dolu kesecikler görülür. Her iki hastalıkta hasta şiddetli ve zonklama biçiminde ağrı yaşar, göz kapaklarını açıp kapatırken canı yanar. Her iki göz kapağı hastalığında da bir sağlık kurumu ile görüşmek önemlidir. Uzman Doktor hastanın ihtiyacına göre ağrı kesici ve antibiyotik uygulaması gerçekleştirebilir. Ayrıca iltihabi göz kapağı hastalıkları defalarca tekrar edebilir. bu dönemde hastanın göz temizliğine dikkat etmesi ve el ya da başka bir cisim ile gözüne dokunmaması gerekir.

Göz Kapağı Kanseri

Göz kapağı kanseri genellikle güneş altında fazla zaman geçiren insanlarda ve ileri yaşlarda görülmektedir. Göz kapaklarında oluşan yaralar kronikleştiğinde göz dokusuna ve göz çevresine hasar verebilmektedir. Bu sebeple gözlerde oluşan yara, arpacık ve kirpik dibi iltihaplanması vakalarında hasta oyalanmadan bir uzman hekime gösterilmeli ve yaranın ivedilik içinde tedavi edilmesi gerekir.

Yukarıda sıraladığımız göz kapağı hastalıkları dışında tramva ve kazalardan oluşan göz kapağı hasarları, günümüzde gelişen tıp ile birlikte tedavi edilebilmektedir. göz kapaklarının gözü koruma görevini yerine getirebilmesi ve göz yaşı kanallarının hasar görmesini engellemek adına hastanın göz ve göz kapağı sağlığı geri kazanılabilmektedir.