Göz İçin Faydalı Bitkiler Neler ?

İnsan vücudundaki tüm organların yeri çok önemli. Ancak gözler dış dünyaya açılan en önemli kapımız. Bu nedenle sağlıklı olmaları epey önemli. Peki göz sağlığımızı korumak için ne kadar özen gösteriyoruz? Aslında genelimiz bu konu hakkında değil bir şeyler yapmak üzerine bile düşünmüyor. Gözlerimizi kaşıyor, ovalıyor, ağır makyajlarla Mikrop kapmasını sağlıyor ya da bozuklukları hiç önemsemiyoruz. Hal böyle olunca da göz sağlığımızı kaybediyoruz. 

Göz sağlığının ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Peki göz için faydalı bitkiler neler biliyor muyuz? İşte bu sorunun yanıtı.

Göz için faydalı bitkiler neler?

Yaban mersini: Yaban mersini göz ve damar sağlığı açısından çok önemli bir meyve. Göz yorgunluğu, katarkt ve gece körlüğü gibi göz problemlerinin önlenmesinde etkili. Ayrıca yaban mersinin içeriğindeki maddeler sayesinde kılcal damarları genişleterek gözlere daha fazla kan taşınmasını dolayısıyla retina başta olmak üzere tüm gözün daha bol oksijenle beslenmesinde etkili.  

Yapılan araştırmalar da yaban mersinin göz sağlığı üzerinde epey etkili olduğunu kanıtlıyor. Bu araştırmalardan biri de Norveç’te yapılmış. 20 tane göz tansiyonu olan hastadan düzenli olarak yaban mersini yemesi istenmiş. 6 ayın sonunda bu 20 denekten 19’unun göz tansiyonunda ciddi gerileme olduğu kanıtlanmış. Yani özetle sizde de çeşitli göz sorunları varsa diyetinize bir avuç yaban mersini eklemelisiniz. 

Çam kabuğu:  Çam kabuğu içeriğinde bol miktarda flavonoid – polifenol barındırır. Bu nedenle özellikle şeker hastalığına bağlı görme kaybı durumlarında çam kabuğuna başvurulur. Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics’in 2009 Aralık sayısında yer verdiği bir çalışmaya göre diyabete bağlı görme kaybı yaşayan hastalar 2 ay boyunca günde 150 miligram çam kabuğu ekstresi (Pycnogenol) alırlarsa görme kaybında gerileme yaşıyorlarmış. Araştırma dahilinde olan hastaların yaklaşık %75’i bu şekilde daha iyi görmeye başlamış. 

Göz için faydalı bitkisel tedavi yöntemleri

Şimdiye kadar hangi bitkilerin göz sağlığı açısından önemli olduğuna baktık. Bundan sonraysa hangi göz sorununa hangi bitki nasıl iyi gelirmiş öğrenelim. 

Ceviz yaprağı kaynatmak. Ceviz ülkemizin Marmara ve Karadeniz bölgesinde bolca yetişen bir bitki. Dolayısıyla ceviz yaprağına ulaşmak çok da zor değil. Eğer sizin de göz iltihaplanmalarından canınız sıkılıyorsa birkaç ceviz yaprağını bir litre suyla birlikte 10 dakika kaynatın. Ardından bu sıvı ılıklaştığında temiz bir bez yardımıyla gözünüze sürün. Bunu günde 3 kez tekrarlayın. Yaklaşık 5 – 6 uygulamadan sonra gözünüzdeki iltihabın azaldığını göreceksiniz.

Devetabanı pansumanı yapmak. Özellikle göz kapağı başta olmak üzere gözde oluşan iltihaplanmalara iyi gelen bir diğer bitki de devetabanı. Tıpkı ceviz yaprağı gibi kaynatılıp göze düzenli aralıklarla pansuman yapılırsa etkili olur. Günde 3 kere yapılabilir. Ancak bazı kişilere alerji yapabileceğinden öncelikle doktorunuzdan onay almanız önemli. 

Gül yaprağı çayıyla göz banyosu yapın. Göz nezlesi ve göz kanamalarında etkilidir. Gül yaprağı çayı yapmak için kaynar suya bir gülün yapraklarını ekleyip 10 dakika beklenmesi yeterlidir. Ardından ılık hale gelen gül yaprağı çayıyla göz banyosu yapılır. Bunu dilediğiniz sıklıkta yapabilir, gözlerinizi istediğiniz kadar bu suyla silebilirsiniz. 

Göz için faydalı bitkiler hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerimize başvurabilirsiniz.