Göz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir ?

Pek çok göz hastalığı olduğu gibi bu hastalıkların belirtileri de oldukça farklı olabilmektedir. Örneğin çok sık yaşanan bir rahatsızlık olan göz ağrılarında kişiler gözlerinde yabancı bir cisim varmış gibi hissederler ve gözlerde bulanık görme de oluşabilir. Genellikle göz bozukluğu olan ya da Yüksek tansiyon, Migren gibi hastalıkları olan kişilerde göz ağrıları meydana gelmektedir.

Kişide oluşacak olan göz ağrılarının nedenleri arasında sebep sinüzit ya da grip ise o zaman gözde ve göz çevresinde ağrılar meydana gelir. Başın hareketine bağlı olarak ağrı merkezi de değişmektedir. Kişi bu belirtileri hissettiğinde mutlaka doktora danışmalıdır.

Kaşınma ve Batma Hissi

İritis hastalığı olarak bilinen göz bebeği iltihaplanmasında da kişiler ışıktan çok rahatsız olurlar ve ışığa bakmakta zorlanırlar. Özellikle gözün üst kısmında ya da gözün içinde oldukça şiddetli ağrılar meydana gelir. Ağrı ile birlikte başka belirtiler de vardır. Kişinin gözlerinde sulanma da görülür ve aynı zamanda kızarıklıklar da meydana gelir. Bu şikâyetlere sahip kişilerin gözlerine bakıldığında özellikle renkli olan kısmın dışında koyulaşma fark edilir.

Göz sulanması da çok sık görülmekte olan bir göz rahatsızlığıdır. Kişinin gözlerinde çok fazla göz sulanması görülür ki bunların nedenleri oldukça farklı olabilir. Göze yabancı bir cismin kaçması ya da göz bozuklukları neden olabilmektedir. Aynı zamanda göz kapağı bozuklukları da göz sulanmalarına neden olabilir. Göz içinde oluşabilecek herhangi bir iltihaplanma ya da grip gibi durumlarda da görülebilmektedir. Ağlama ya da Stres gibi nedenler de bu rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Görme Bozuklukları

Bilinen göz rahatsızlıkları içinde en sık karşılaşılanlardan biri de miyop hastalığıdır. Miyop olan hastalar genellikle uzaktaki nesneleri ya da yazıları net olarak seçemezler ve okuyamazlar. Bulanık görürler ve genellikle küçük yaşlarda ortaya çıkarlar. Gözlük, kontakt lens ya da lazer ameliyat tedavisi de yapılabilir.

Bir başka hastalık olan Hipermetrop ise kişinin uzaktaki objeleri ya da nesneleri net görürken daha yakındaki eşyaları ya da yazıları bulanık görürler. Yakın mesafede yapılan çalışmalarda genellikle kişide yorgunluk ve görme rahatsızlığı belirtileri oluşmaktadır.

Astigmat hastalığı da yaygın bir göz hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan kişiler hem uzak hem de yakın görmekte zorlanırlar ve oldukça bulanık bir görüntüye sahiptirler. Göz yorgunluğu ve aynı zamanda göz kayması gibi belirtiler de hastalığın işaretçisi olabilmektedir. Bu hastalık zaman zaman miyop ve hipermetrop ile birlikte seyreder ve çok yaygın bir şekilde görülmektedir.

Sisli Görme

İlerleyen yaşlarda sıklıkla görülen bir başka göz hastalığı olan kataraktın belirtileri ise sisli ve bulanık bir görme bozukluğu şeklinde ortaya çıkar. Kişi genellikle görme sıkıntısı çeker ve 55 yaştan sonra çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. İlerleyen durumlarda kişinin görme zorluğunda da belli bir artış görülmektedir.

Göz kapaklarının altında ve üstünde oluşabilecek yağ bezeleri de kapak yağı kistinin belirtileri arasındadır. Bezlerin tıkanması sonucu oluşur ve zaman zaman kaybolur ve zaman zaman da yeniden görülmektedir. Cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilmektedir.

Gözlerde oluşan çapaklanmalar da enfeksiyon belirtisi olabilir. Özellikle viral enfeksiyonlar neden olabilmektedir ve bu aynı zamanda Konjonktivit göz hastalığının da belirtileri arasındadır. Sabahları kişinin kirpiklerinde yapışma ya da yapışkan bir hisse neden olabilir. Kronikleşirse oldukça uzun süre devam edebilir. Gözlerde kırmızı bir görünüm de hastalığın belirtileri arasındadır.

Alerjik Konjonktivit de mevsimlerdeki değişimlere göre ortaya çıkmaktadır. Gözlerde genellikle kızarmalar ya da sulanmalar şeklinde belirtiler verir. Aynı zamanda gözlerde kaşıntı da oluşur ve kırmızı bir görünüme neden olur.