Göz Hastalıkları Çeşitleri Nelerdir ?

Göz hastalıkları ve rahatsızlıkları oldukça fazladır ve pek çok kişi göz hastalıklarından dolayı tedavi görmektedir. Dünya genelinde bilinen göz hastalıklarının başında göz bozuklukları gelmektedir. Yakını görememe olarak adlandırılan hastalıkta kişiler kırklı yaşlara yakın bir şekilde yakındaki nesne ve yazılarda bozuk bir görüntüye sahip olurlar. Gözlerin yakını görme özelliği yaşın ilerlemesi ile artış göstermektedir. Yakını görememe hastalığı olan kişiler bu konuda mutlaka hekime giderek muayene olmalı ve gözlük kullanmalıdırlar. 

Miyop ve Hipermetrop

Bir başka göz hastalığı ise uzağı görememektir ki bu hastalığa sahip kişiler genellikle uzakta bulunan nesne ve yazıları net bir şekilde görememeye başlarlar. Mütalaa hekime gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Gözlük kullanımı ile ya da lazer ameliyatlar vasıtası ile tedavi olunabilir. Kontakt lensler ve lazer ameliyatlar hem yakını hem de uzağı görememe sorunu olan kişiler için en yaygın tedavi şekilleridir.

Gözlerde oluşan bir diğer rahatsızlık da göz ağrılarıdır. Pek çok farklı nedene bağlı olabilen göz ağrılarından en yaygın sebepler olarak Yüksek tansiyon ya da migrene bağlı olanlar sayılabilir. Sinüzit hastalığı olanlar ya da stresli kişilerde de göz ağrısı görülme sıklığı oldukça fazladır. Göze giren ya da batan yabancı cisimler de bu ağrılara neden olabildiği gibi kulak ile ilgili sorunlarda da benzer reaksiyonlar gelişebilir. Bu durumda mutlaka göz doktoruna gidilmeli ya da kulak burun boğaz doktorlarına danışılmalıdır. 

Gözlerde Batma ve Sulanma

Gözlerde batma olayı da bilinen en yaygın rahatsızlıklar arasındadır. Kişi gözüne yabancı bir cisim kaçmışçasına bir hisse kapılır. Genellikle aşırı yorgunluk ya da uzun süre uyumamak gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Batmaların süresi bu anlamda çok önemlidir. Uzun sürmeyen batma şikayetleri oldukça normal görülmektedir. Öte yandan bu duruma neden olan başak etkenler de vardır. Bunlardan biri üyeitler ya da göz kapağı bozukluklarıdır. Aynı zamanda bazı yabancı cicimlerin gözde bulunması ve alerjik durumlar da batma hissine neden olmaktadırlar. Konjunktiva ve kornea rahatsızlıkları da batma sebepleri arasında sayılmaktadır. Göz kuruluklarının da bu hisse neden olduğu bilinmektedir. 

Göz sulanması da bilinen diğer göz rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Sulanma şikayeti pek çok kişide görülmektedir. Uzun süren göz sulanmalarında ya da bebeklerde görülen kızarıklık ile gelişen sulanmalarda mutlaka doktora gidilmelidir. Sulanmayla beraber görme sorunu da yaşanıyorsa ya da  çok uzun süre devam ediyorsa göz doktoruna gidip muayene olmakta fayda vardır. Kişinin göz yaşı kanallarında bir tıkanma söz konusu ise sulanma görülebileceği gibi göze kaçan yabancı bir cisim de sulanmaya neden olabiliri göz kurulukları ya da göz kapağı hastalıkları da aynı şekilde netice verebilir. Göz tansiyonu ve kontakt lens kullanan kişilerde de görülebilen sulanma sorunu aynı zamanda alerjik durumu olan kişilerde de çok sık görülen bir durumdur. 

Kaşıntı ve Katarakt

Kaşıntı da yine göz rahatsızlıkları arasında yaygın olanlardan bir tanesidir. Alerjik bir durumu olan kişilerde görüldüğü gibi gözünde kuruluk şikayeti olanlarda da sıklıkla görülmektedir. Göz kapağı hastalıkları da sebep olabilir. 

Gözlerde yanma hissi de alerjik durumu olanlarda, Göz kuruluğu olanlarda ya da kornea bozukluklarında görülebilen bir çeşit rahatsızlıktır. 

Katarakt hastalığı da pek çok kişide görülmektedir. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan hastalık durumunda mutlaka doktora gidilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır. Katarakt hastalığında cerrahi yöntemlerle yapılan tedaviler oldukça yaygın şekilde yapılmaktadır. 

Çift görme hastalığı da çok sayıda sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Örneğin korneada oluşan düzensizlikler ya da diabet hastalıkları, tiroid hastalığı,  beyin damarlarında oluşan herhangi bir tıkanma da bu hastalığa neden olabilmektedir.