Göz Altı Morlukları Nedir ? Nasıl Geçer ?

Dermatologlara en çok sorulan sorulardan biri göz altı morlukları ve torbalarının çözümü. Çünkü pek çok insan için göz altı morlukları dert, kesin bir çözümü de yok gibi. Ama uzmanlara göre göz altı kusurlarını azaltmak mümkün. Öncelikle kusurun neden olduğunu saptamak gerekiyor.

Göz altı morlukları nedir ?

Göz altı morluklarınız bir türlü geçmek bilmiyorsa bunun nedeni akşam içtiğiniz bir kadeh içki ya da uykusuzluk olmayabilir. Böyle durumlarda morluklar kalıtsal olabiliyor. Örneğin Asyalı ve Afrikalı insanların göz altlarında koyu lekeler olması çok sık rastlanan bir durum. Tabii ki tek neden kalıtım değil. Göz altı morlukları üzerinde yaş da etkili. Yaşla birlikte göz altındaki deri inceliyor, minik damarlar da belirginleşiyor.

Ama yine de çaresiz değilsiniz, tabii ki göz altı morluklarını yok etmenin yolları var. En basit yol makyajdan geçiyor. Hem pratik hem de çok vaktinizi almıyor. Göz altı morlukları için özel üretilmiş ürünler var. Siz cilt tonunuza uygun rengi seçiyorsunuz, bir de likit olup kolay sürülmesine dikkat ediyorsunuz. En iyi görünüm içinse içten başlayıp dışa doğru sürmelisiniz.

Daha kalıcı bir yöntem tercih etmek istiyorsanız biraz daha para ödemeniz gerekiyor. Bu teknoloji bir ışık cihazıyla cildinizdeki renk değişimlerini yok etmeyi amaçlıyor. Ama bu yöntem pahalı olduğu için ona benzeyen cilt rengi açıcı kremleri de tercih edebilirsiniz. Krem kullanacaksanız kafein içerikli olanların diğerlerinden daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kafein deri altındaki damarlara da işliyor.

Göz altı morluklarını önlemek için ne yapılabilir ?

İşte göz altlarınızın güzel görünmesini sağlayacak 4 öneri:

•Sigara içmeyin. Göz çevrenize her zaman güneş kremi sürün. Sigara içmek ciltteki kolajen yapısını kırıyor. Göz altları bu yüzden morarıyor, erken yaşta kırışıyor.

•Her gece yatmadan göz altlarınıza nemlendirici sürün. Üstelik buna bir sürü para harcamak zorunda da değilsiniz. Günlük kullandığınız nemlendiricilerinizi göz altlarınıza da uygulayabilirsiniz.

•Göz altlarınıza doktorunuzun önereceği retinoik asitli ve A Vitamini içerikli bir krem kullanın. Hem kırışıklıkları hem de mor halkaları giderecek en etkili ürün bu.

•Göz altı şişlikleri sizi çok rahatsız ediyorsa doğal bir tarife ihtiyacınız var. Soğuk kaşıklar, salatalık dilimleri, soğutulmuş çay poşetleri ya da dondurulmuş bir paket bezelye göz altlarınızı rahatlatacaktır.

Sabah şişlikleri

Gece geç yatmalar sabahın köründe işe ya da okula gitmek için kalkmakla birleşince gözlerimizin altında birer kocaman torba da bize gün boyu eşlik ediyor. Alerjiler, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları… Sabahları göz altı morlukları ve şişliklerinin nedeni bunlar da olabilir. Çünkü böyle durumlarda göz altlarınızda su birikiyor, şişliğe neden oluyor. Bunlarla da bitmiyor: akşam çok tuzlu yemek ve ağladıktan sonra uyumak da hayalet gibi uyanma nedeni.

Göz altı torbalarına ne iyi gelir ?

Göz altı şişliklerinize neden olduğunu düşündüğünüz bir hastalığınız varsa onu tedavisine zaman harcamanız göz altlarınızın da düzelmesini sağlayacaktır. Şişlikler kendiliğinden oluyorsa belki de yatma pozisyonunuzu değiştirmek size çözüm olur. Yer çekimi diye bir şey var. Bir yanınıza yattığınızda o tarafınızdaki göz altınızın daha şiş olduğunu hissedebilirsiniz. Bu yüzden kafanızın altına ekstra yastık koyarak düz yatmak size iyi gelebilir.

Bununla da bitmiyor. Hepimizin yaptığı en büyük hatalardan bazıları gün içerisinde gözlerimizi ovalamak, makyajımızı temizlemeden yatmak ve gece içki içmek. Geceden kalan makyaj göz altlarımıza zarar veriyor ve şişlikler kaçınılmaz oluyor. İçki de susuz kalmamıza neden oluyor, onun sonucu da şiş gözler.