Görme sorunları ve yaşlanma

Yaşlandıkça gözünüzün yapısı da değişmektedir. Gözün bazı bölümleri daha az elastik bir hale gelerek yakın mesafedeki görüş yeteneğinizi olumsuz etkileyebilir. Hücreler birbirlerine bağlanarak uçuşan parıltılar görmenize yol açabilir. Bu ve bunun gibi değişimler yaşlanmaya bağlı doğal süreçlerdir. Aşağıda yaşlanmaya bağlı olan bazı görme sorunları listelenmiştir.

Yakın mesafedeki yazıları okuma: Yakın mesafedeki nesneleri görmede yaşanan sorunlar yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Bu durum “presbiyopi” (yaşlılığa bağlı yakını görememe) olarak adlandırılır. Göz merceğinin esnekliğini kaybetmesi bu duruma neden olmaktadır. Basit ve pahalı olmayan gözlükler bu sorunu gidermeye yardımcı olabilirler.

Uçuşan parıltılar: Işıklı bir odadayken gözünüzün etrafında küçük parlak cisimlerin uçuştuğu yanılsamasına uğrayabilirsiniz.  Aslında bunlar gözü dolduran camsı sıvıda bulunan küçük öbeklerdir. Bu öbekler yaşlanma sonucu ortaya çıkar ve acı vermezler. Böyle bir durumda rahatsızlığınızı  ihmal etmeyerek doktorunuza başvurunuz.

Göz yaşarması: Yaşlanma ile birlikte göz, ışık ve rüzgara karşı daha hassas bir hal alır. Yani yaşlandıkça gözünüzün önceki yıllara göre daha kolay yaşardığını fark edebilirsiniz. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğü kullanmaya başlayabilirsiniz. Gözünüzün yaşarması bir problem haline gelirse doktorunuza başvurunuz. Gözyaşı kanalarınızda bir sorun ya da daha farklı bir probleminiz olabilir.