Google’ın Sayfa Düzeni İle İlgili Yeni Algoritma Değişikliği

Google webmasterlara algoritmalarını yeniden güncellediği hakkında yeni bir uyarıda bulundu. Bu sefer üst tarafta, yani web sayfasının aşağı kaydırmadan görünen kısmında, reklamlar göstermeyi tercih eden web sayfalarını hedef aldı. Bu makalede bu algoritma değişikliğinin siteleri nasıl etkiyleceğini anlatacağız.

Google’ın yeterince iyileri bile rahat bırakmadığını öncelikle belirtelim. Bu algoritma güzel ve iyi yazılmış içeriğe değer veren herkes için iyi bir değişikliktir. Bu son algoritma geliştirmesinin yaptığı iş iyi tasarlanmış, yüksek kaliteli ve arama motoru optimizasyonu numaralarını ve hileleri kullanmadan ziyaretçi çeken sayfalara kapıyı açıyor.

Olan şey şu şekilde açıklanabilir: Google bir çöplük dolusu reklamı geçecek kadar sayfayı aşağı çekerek aradıkları içeriği bulabilen kullanıcılardan şikayetler almaya başladı. Bunun sonucu olarak da bu reklamla dolu siteler geçen haftaki algoritma değişikliğinin sonucu olarak eskisinden daha alçak kademede aşağıya itmeye başladı.

Bu değişikliğin üst sıralarda bulunan ve en az reklam içeren sayfaların, içeriğin reklama olan oranı yeterince yüksek olduğu sürece ve site sahiplerinin sunduğu hizmete ya da ürüne benzer reklamlar olduğu sürece ölçülebilir bir etkisi olmayacaktır. Google, amacının iyi bir kullanıcı deneyimi getirmek olduğunu her zaman söylüyor. Hiç kimse çevrimiçi reklama karşı değil, sadece reklamların çoğunluğunun sitelerin alt kısımlarında olması gerektiğini ve okuyucuya sayfa açıldığında karşılığını veren materyal sunmayı öneriyor.

Eğer kapsamlı içerik üretmek şirketinizin politikası ise, şirket sitenizin SEO açısından geride kalacağı gibi bir sorun yaşamayacaksınız, çünkü Google yeni algoritmanın küresel aramaların %1’inden azını etkileyeceğini belirtmektedir. Yine de eğer siteniz açıldığında birkaç reklamdan daha fazla reklam görünüyorsa webmaster’ınızla iletişime geçip şirket sitenizin amaçlarını engelleyip engellemediğinizden emin olmanızda fayda var.

Bu dediklerimize ek olarak, işte geçen haftaki Google algoritma değişiminin işletmeniz için anlamı:

  • Tasarımı gözardı etmeyin. Ziyaretçilerinizin şirketinizin çevrimiçi içeriğinize güvenmesini istersiniz ve reklam yığını açan bir websitesi buna pek az katkıda bulunur. Eğer sitenizin üstündeki reklamlar özellikle sizin ürünlerinizi hedef almıyorsa, bu kadar belirgin bir sunuşa ihtiyaç duymuyorlardır.
  • SEO’nuzu değerlendirmelisiniz. Eğer SEO’nuzu yeni algoritmadan etkilenen siteler kullanan bir ajansa devrettiyseniz sizin de sıralamanız etkilenecektir. Bir sayfa diğerine bağlantı verdiğinde genellikle bu öneri niteliği taşır ve eğer bu öneri algoritma değişiminden etkilenen bir sayfadan geldiyse sizin de sıralamanız düşecektir. 
  • Kaydırıcılar Etkilenmiyor. Kaydırıcı programı kullanan platformlar, Google Adsense reklamları ya da benzer reklamlar içermedikleri sürece site üstünde hala kabul edilebilir sayılmaktalar.