Google’a Yönelik SEO Önerileri ve Taktikleri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) web site ve bloglar için git gide daha da önemli hale geliyor. Web site ve blog yönetiminde SEO’nun önemi arttıkça site ya da blog sahipleri birçok strateji ve taktiğe dayanan Arama Motoru Kampanyalarına yöneliyor. Diğer yandan, SEO konusunda fazla tecrübesi olmayanların SEO stratejileri belirlerken güvenilir kaynaklardan yardım almaları gereklidir. Yanlış stratejiler uygulandığında birçok olumsuz etkiyle karşılaşmak kaçınılmaz hale gelebilir.

Başlıca SEO Önerileri

1. İstikrarlı Olun

Arama motorları algoritmalarını sürekli güncelledikleri için sizin de stratejilerinizi değiştirmeniz ya da güncellemeniz gerekebilir. Sonuç olarak, kısa süreli hedefler yerine istikrarlı adımlarla uzun süreli hedeflere doğru ilerleyin.

2. Olumlu Sonuçlar Elde Etmek İçin Acele Etmeyin

En iyi stratejileri belirleyip uygulasanız bile anında üst sıralarda yer alamazsınız. İyi sonuçlar elde edene kadar birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Sayfanızın yaşı ve boyutu da bu doğrultuda önemlidir.

3. SEO Şirketini Soru Yağmuruna Tutun

Birlikte çalıştığınız SEO şirketinin hangi stratejileri uygulayacağı konusunda sizin de bilgi sahibi olmanız önemlidir. Aklınızdaki soruları yöneltin. Riskler üzerinde tartışın. Konuştuğunuz tüm taktikleri ve belirlediğiniz tüm stratejileri internet üzerinde de araştırın.

4. Araştırma Yapın

SEO çalışmalarını kendiniz yürütmeye karar verdiyseniz Arama Motoru Optimizasyonunun nasıl çalıştığı konusunda mümkün olduğu kadar bilgi toplayın. Çok önemli bir sınava girecekmişsiniz gibi hazırlanın. İnternet üzerinden araştırma yapabilir, SEO üzerine yazılmış makaleleri ya da kitapları okuyabilirsiniz.

5. Analiz Edin

SEO konusunda kararlıysanız ve hedeflerinizi belirlediyseniz başarılı olabilirsiniz. Hedefleri belirledikten sonra hangi tekniklerin işe yaradığını ve hangilerinin sonuç vermediğini analiz etmek için web analitik yazılımından faydalanabilirsiniz.

6. Kendinizi Eleştirin

Arama Motorlarında en üst sırada yer almak için öncelikle kendinize karşı dürüst olmanız ve web sitenizin en iyiler arasında yer aldığından emin olmanız gereklidir. Siteniz iyi de olsa daha iyi hale getirmek için sürekli çalışın ve sonunda istediğinizi elde edeceksiniz.

7. Site Haritası

Botlar ve Örümcekler sitenize ulaşamazsa sitenizi indeksleyemez. İndeksleme arama sonuçlarını etkileme sürecinin bir parçasıdır. Sitenizde site haritası varsa site sayfalarının sıralaması hakkında fikir sahibi olurlar. Büyük web siteleri birden fazla site haritası ekleyebilir.

8. Permalink Yapısı

URL’lerinizin yourdomain.com/red-widgets.html gibi anahtar kelimeleri ya da dosya isimleri olmalıdır. Çok fazla uzun ya da karmaşık olmamasına dikkat edin. Kullanıcılar çok fazla uzun ya da karmaşık URL’lerle karşılaştığında spam olması ihtimaline karşı tıklama konusunda şüpheci davranabilir. URL’lerde alt tire yerine tire imi kullanın.

9. Anahtar Kelime Araştırması

Projeniz için çok az kaynağınız varsa kelimelerin hacmini kontrol etmek için “ Keyword Discovery” ya da “Word Tracker” gibi ücretsiz yazılımları kullanabilirsiniz. Google da benzer analiz için “AdWords Keyword Tool” yazılımını önermektedir. İstediğinizi kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

10. PPC Hesabı

Bütçe konusunda sıkıntınız yoksa sitenizi daha hızlı üst sıralara taşımak ve aramalarda üst sıralarda yer almak için PPC hesabı alabilirsiniz. Ya Google AdWords ya da Microsoft adCenter hesabı alın. Kısa sürede istediğiniz sonuçları elde edeceksiniz.

11. Meta Etiketler

Meta etiketler arama motorlarına web sayfanızla ilgili bilgiler verir. Web sitenizin başlığı, anahtar kelimeler ya da buna benzer bilgileri arama motorlarına iletir. Örümcekler sayfanızı ziyaret eder ve bu etiketlere bakarak bilgi toplar. Daha sonra bu bilgileri kaydeder. Bu yüzden, sayfanızda meta etiketler varsa üst sıralara daha kolay ve hızlı çıkabilirsiniz. Etiketlerin etkileyici olması da büyük önem taşır.

12. Ziyaretçilerinizi Ön Planda Tutun

Sayfanıza anahtar kelimeler eklemeniz önemlidir ancak hedef kitleniz olması gereken insanlardır ancak bunun aksine Google, Yahoo ya da diğer arama motorlarına ait botlar sayfaları düzeli olarak ziyaret eder. Sitenizde araştırma yapanlar ise sunduğunuz hizmetlerden faydalanmaya çalışan ya da belirli konularda bilgi edinmek isteyen kişilerdir. Bu yüzden sayfanızı sadece anahtar kelimelerle doldurmak yerine ziyaretçileriniz için de verimli hale getirin.

13. İçeriğe Önem Verin

Web sitenizin içeriği okuyucular açısından büyük önem taşır ancak sitenin içeriği daha çok ürünler ile ilgiliyse daha çok müşteriler için ilgi çekici olacaktır. Sattığınız ürünler ya da verdiğiniz hizmetlerle ilgili güvenilir ve zengin bilgiler eklerseniz sitenizden daha çok verim elde edersiniz. Ürünlerin açıklamalarını doğru anahtar kelimeleri kullanarak yazın. Bu şekilde arama listelerinde hem üst sıralara çıkarsınız hem de müşterileriniz artar.

14. Anchor Text 

Anchor Text başka bir sayfaya bağlantı verirken kullanılan kelime ya da kelime grubudur. Sadece “buraya tıklayın” gibi bir kelime grubu kullanırsanız bu örümceklere hiçbir şey ifade etmez ve sayfanızın arama motorunda görünürlüğünü etkilemez.

15. Linklerde Kalite Önemli (Miktar Değil)

Yahoo ve DMOZ gibi güvenilir dizinlerden link ekleyerek işe başlayın. Linklerin güvenilir ve resmi sitelerden olmasına dikkat edin aksi takdirde siteniz arama sonuçlarından tamamen kaybolabilir. Sitenin içeriğiyle ilgiliyse yerel alanlardan link ekleyebilirsiniz. Rakiplerinizin sitesini inceleyerek onların eklediği linkleri inceleyebilir ve işe yarıyorsa sizde onları kullanabilirsiniz.

16. Medyadan Faydalanın

Günümüzde, medyayla yakın ilişkide içinde olmak faydalı olabilir. Mümkünse güvenilir ve resmi medya sitelerinden linkler ekleyin. Böylece zamanla Google için daha popüler hale gelirsiniz ve ziyaretçi sayınız artar. Sonuç olarak, hem kullanıcıların hem Google’ın faydalı olarak gördüğü güvenilir sitelerden link almak önemlidir.

17. Aktif Olun

Düzenli olarak güncellenen ve içerik eklenen siteler ve bloglar Google gibi önemli arama motorlarının ilgisini çeker. Ayrıca, diğer blogları aktif bir biçimde ziyaret edebilir, içeriklere yorumlarda bulunarak Google’ın dikkatini çekebilirsiniz. Blogunuzu yourdomain.com/blog ya da blog.yourdomain.com alt alan adı şeklinde kullanabilirsiniz.

18. Sosyal İmleme

Görsel olarak ilgi çekici bir blog için Flickr gibi sitelere katılabilir ve bu sitelere sitenizdeki ürünlerle ilgili resimleri ekleyebilirsiniz. Ürünlerinize ilişkin profesyonel çözümler için Yahoo Answers gibi diğer hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Google, Bing, Twitter ve Facebook gibi sosyal imleme sitelerinden aldığı verilerden faydalanmaktadır. Bu yüzden, bu siteleri kullanmak da yararlı olabilir.

19. Yerel Arama Motoru Listeleri

Ürün satın almak için online araştırma yapan kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Adresinizi ve iletişim numaranızı ziyaretçiler için görünür kılarsanız sitenize erişen yerel kişiler olacaktır. Konumuzu belirten detaylı bir sayfa oluşturursanız kişiler bu sayfayı ziyaret ederek size ulaşabilir. Sonuç olarak, sitenizin yerel listelerde yer almasını sağlayarak potansiyel müşterileriniz için sitenizi görünür hale getirebilirsiniz.

20. Arama Motoru Araçları

SEO çalışmalarınız çok daha kolay hale getirecek bazı yararlı araçlar bulunmaktadır. Google Webmaster Central, Bing Webmaster Araçları ve Site Explorer bu araçlara örnek gösterilebilir. Bunlar sayesinde sitenizi arama motorlarında görünür hale getirebilirsiniz.

21. Tek Bir Trafik Kaynağına Bağlı Kalmayın

Web sitenizin üst sıralara çıkabilmesi için içeriğinin Google’a uyması gereklidir. Siteniz ihtiyacınız olan trafiği sağlamalıdır. İçeriğiniz Google için uygun olsa da Google algoritmalarını değiştirdiğinde sayfanızı üst sıralar için yeterli görmeyebilir. Trafiği korumak için bültenlere kayıt olmanız ya da bu tür önlemler almanız gerekebilir. Bu tür abone odaklı siteler algoritmalarda değişiklik olsa da sayfanızın trafiğini sürdürür. Sizlere sunduğumuz bütün öneriler uzun süreli müşteriler elde etmenizi ve sitenizin algoritma değişikliklerinden fazla etkilenmemesini sağlayacak.