Google İçin SEO Nasıl Yapılır?

Google için SEO yapmak artık çok popüler olan ve bir çok para avcısına büyük fırsatlar sunan bir meslek haline gelmiştir. Google’un SEO için dikkate aldığı kriterleri bildiğini iddia eden kişiler ve firmalar yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de astronomik fiyatlar biçerek müşterilerini kazıklamaya devam etmektedir. Bu yazımızda SEO yapmanın zorluklarından ve dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Niçin SEO Yapmak Önemli?

Bir çok firma, ürünlerini internetten satabilmek ve rakipleriyle yarışabilmek için SEO yaptırmak zorundadır. Özellikle arama hacmi yüksek olan kelimelerde ön sıralarda yer almak her firmanın hayalini süsler. Hayal satmak ise gerçekten güzel iştir. “Bize ayda 3000 TL verin 1-2 ayda en üstte sizi çıkaracağız” demek ve karşısındakini buna inandırmak önemli bir meziyettir. Fakat bu iş gerçekten bu kadar basit olabilir mi? Google gibi arama motoru algoritmalarını sürekli değiştiren ve dünyanın en iyi mühendislerini çalıştıran bir firma, sizce buna izin verir mi?

Google SEO İçin Ne Tavsiye Ediyor?

Eğer Google’ı yakından takip ediyorsanız, yazılım mühendisi Matt Cutts’ı kesin tanıyorsunuzdur. Matt Cutts bir çok videoda SEO yapmak ile ilgili önemli ipuçları verse de hiç bir zaman kesin izlenilmesi gereken bir yol göstermiyor. Zaten göstermesi de hem bu kadar dinamik olan bir yapı için mümkün hem de Google’ın yararına olurdu. Matt Cutts’ın bir çok videosunda ve yazısında altını sürekli çizdiği tek önemli nokta kişiler tarafından paylaşıma uygun ve farklı içerik üretmektir. Yani ilgi çekmeyen bir içerik ilgi çekene göre üst sıralarda tutunamaz. Zaten Google’un SEO için sosyal medya kriterlerini devreye sokması bunun en büyük göstergesidir.

Kelime Hedefleme ve Link Alımları

Eskiden bir kelime grubunun üzerine oynamak ve ona uygun link almak Google’u yenmenin en kolay yoluydu. Fakat şirket kazancının halen büyük bir bölümü Google Adwords reklamcılık ağından geldiği düşünülecek olursa Google buna ne kadar müsaade gösterebilir? “Reklama para vermektense ben link alırım daha ucuza gelir” zihniyeti belli bir zaman işe yaradı. Fakat Google’un algoritmasında yaptığı değişiklikler de bir çok firmanın canını yaktı.

Link alımı aslında halen işe yarayan bir metodoloji çünkü paylaşmanın sosyal medya dışındaki en önemli ve en eski yolu. Fakat link alımlarında dikkat edilmesi gereken çok fazla kriter vardır. Bunu iyi bildiğini iddia eden SEO firmalarına dikkat etmelisiniz çünkü yanlış hareketler çok kötü sonuçlar doğurabilir.

En İyi SEO Yapan Firma: UzmanTV

Aslında UzmanTV’nin SEO açısından yaptığı çok fazla bir şey yok gibi düşünülebilir. Fakat yarattıkları içeriğin paylaşıma çok uygun olması onları bir çok arama sonucunda yukarıya taşıyor. UzmanTV’nin o kadar fazla içeriği var ki bir çok firmanın onlarla yarışmasını imkansız hale getiriyor. Burdaki suçlu tabi ki UzmanTV değil, bu zamana kadar hiç içerik üretmeyen firmalardadır.

Peki SEO Nasıl Yapılmalıdır?

Bu sorunun cevabı firma ya da kişi olarak amacınızın şekline göre değişmektedir. Eğer hedefiniz sadece belli kelimelerde üst sıralara çıkmak ise işiniz tahmin ettiğinizden çok daha zor olabilir. Öncelikle anlamanız gereken o kelimelerde çıkan diğer firmaların hangi kriterlere göre Google tarafından sıralandığıdır. Eğer birinci çıkan bir firma hedef kelime için çok fazla link almış ve siz de benzeri linkler alarak öne çıkacağınızı düşünüyorsanız şimdiden paranızı sokağa atmışsınız demektir. Google’a reklam vermeniz belki de çok daha akıllıca olacaktır.

Firma olarak amacınız CevapSepeti.com veya UzmanTV.com gibi sürekli içerik üretmek ve arama sonuçlarında trafik toplamaksa o zaman izlemeniz gereken çok farklı metodolojiler var. Bunları bu yazıda açıklamayı pek uygun görmüyoruz.