Google Page Rank Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google Page Rank Google firması tarafından web sayfalarına verilen bir nottur ve geçerliliği de eskisine göre hiç derecede yoktur. Page Rank olarak yüksek nota sahip olan sayfaların arama sonuçlarında iyi yerlerde çıkması mümkün olsa da Google’un son yıllarda algoritmalarında yaptığı bir çok güncelleme sonucunda ciddi anlamda etkisini yitirmiştir.

Page Rank Puanı Önemli Mi?

Eskiden Page Rank puanı ciddi bir önem taşıyordu. 0-10 arasında verilen bu puana göre PR10 olan bir sayfa, Google’un gözünde en değerli sayfalardan biri olarak düşünülüyordu. Fakat zaman geçtikçe SEO için kafa yoran kişiler bu puanlamanın mantığı çözmeye başladı ve Google da bunun farkına hemen varıp önlemler almaya başladı. Bugün, SEO piyasasının en önemli pazarını oluşturan link alım satımı, ciddi anlamda manipülasyona açık ve rahatlıkla para kaybedebileceğiniz bir kategori halini almıştır.

Page Rank değeri yüksek olan sayfalardan aylık, 3 aylık ve yıllık olarak link satımı yapan kişiler, bunun sitenize büyük katkı getireceğini iddia ederler. Kişiyi kazıklamak için süper akıllıca bir fikirdir ama sayfanıza etkisi gerçekten de çok düşüktür. Page Rank değerinin kolayca manipüle edilmesi aslında Google’un izin verdiği bir şeydir. Bu manipülasyon ile Google’u yendiğini sanan kişiler, dünyanın en gelişmiş teknoloji firmalarından birinde çalışan yüzlerce mühendise aslında saygısızlık etmiş olurlar ve hiç bir zaman doğru sonuç alamazlar.

Yüksek Page Rank’in Bir Önemi Yok Mu?

Elbette az bir seviyede var ama size yararı ne kadar biliyor musunuz? Bugün PR1-2 olan sayfalar bile günde 100,000’den fazla hit alıyorsa gerçekten Page Rank arttırmanın size yararı ne kadar olabilir? Veya Page Rank kolayca manipüle edilen bir şey ise o zaman ne anlamı kalıyor?

Page Rank Güncellemeleri

Google tarafından yapılan page rank güncellemeleri eskisi kadar sık yapılmıyor. Bunun link alan için dezavantajı, satan için de bir avantajı var:

Size link satmaya çalışan kişi diyelim ki PR6 bir sayfa için teklif verdi. Güncelleme yapılmadığından dolayı siz de bu değeri görüp inandınız ve linki satın aldınız. Aslında belki de sayfa çok eskiden bu değere sahipti ve sonradan link satışları veya başka nedenlerden ötürü değer kaybetti. Page Rank değerini ölçen araçların hiç biri bu konu hakkında size direk bilgi vermez ve gafil avlanırsınız.

Link satanların bir başka taktiği de satılığa çıkmış alan adlarından Page Rank değeri yüksek olanları hemen alıp, bu sitelerden link satışı yapmaktır. Sitenin içerisine bir kaç yazı koyarak normal bir site görünümü veren bu kişiler de aslında size yine bir hayal satmış olacaktır.