Göğüslerimi kendim kontrol edebilir miyim?

20 yaşından sonra her kadının her ay kendi göğüslerini kontrol etmesi şart. Düzenli olarak göğüs kontrolü yapan kadınlar göğüslerinin normalde nasıl göründüğünün farkında olur. Böylece göğüslerindeki en ufak bir değişimin bile farkında olabilirler. Fazladan ortaya çıkan kitleler, şişlikler kanser sinyali veren belirtiler olabilir. Kontrol etmek için en uygun zaman regl döneminden 1 hafta sonrası. Göğüsleriniz ne tam şiş ne de hassas olur böylece kontrol etmek kolaylaşır. Farklı bir durumla karşılaştığınızda da anlamak daha kolay olur. Artık adet görmüyorsanız kendinizi her ayın aynı günü kontrol edin. Göğüslerinizde en ufak bir değişiklik fark ederseniz geciktirmeden tıbbi destek alın. Yine de aklınızda olsun göğsünüzdeki her değişim kanser olduğunuz anlamına gelmez. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Bakalım tedbirli olmanız için bilmeniz gereken test şekilleri nelermiş. Evde deneyelim, öğrenelim.

Göğüs kontrolündeki ilk testimiz

Karşınıza bir ayna alın. Kollarınız yanlarda ellerinizde kalçanızdayken göğüslerinizi izlemeye alın. Elleriniz kalçanızda birine kızacakmış gibi durabilirsiniz. Göğsünüzdeki kasları rahat bırakın ve kollarınızı havaya kaldırın. Bu sırada aynadan göğüslerinizi izleyin.

Göğüs kontrolü için kullanılan bir diğer test

Göğüs uçlarınızda herhangi bir değişiklik var mı iyice bakın. Meme uçlarının hatlarında bir değişiklik, kabartı, kızarıklık var mı diye kontrol edin. göğüs uçlarınızda oluşabilecek değişimler kanser belirtisi olmak zorunda değil ancak kontrol ettirip emin olmanız önemli. Sağ göğsünüz ile sol göğsünüz birbiriyle aynı değilse telaşlanmayın. Bu durum gayet normal. Çoğu zaman bir göğüs diğerini tutmuyor.

Göğüs kontrolü için üçüncü testimiz

Parmak uçlarınızı kullanarak nazikçe göğüslerinize bastırın. Koltukaltı bölgesi de dahil olmak üzere bütün göğsünüzü kontrol edin. Önce yuvarlak hareketlerle, daha sonra yukarı aşağı ve merkezden (memeden) dışarı doğru olarak kontrol edin. Bu üç yöntemden sadece birini de seçebilirsiniz. Yalnız unutmayın ilk kontrolde hangi yöntemi seçtiyseniz diğer kontrollerde de aynı yöntemi kullanmalısınız. Yoksa göğsünüzdeki değişiklikleri fark etmeniz zorlaşır. Her iki göğsünüzü de kontrol etmeyi unutmayın.

Göğüs kontrolü için dördüncü testimiz

Her iki göğsünüzün ucunu da hafifçe sıkın. Hafifçe olmasına dikkat edin, canınızın yanmasını istemeyiz. Herhangi bir akıntı, kanama, normalden farklı bir durum fark ederseniz en hızlı şekilde doktorunuza başvurun. Her zaman dediğimiz gibi kanser beklemez. Siz de doktora gitmek için beklemeyin.

Göğüs kontrolü için son testimiz

Sırtüstü uzanın ve her iki göğsünüzü de kontrol edin. Sağ göğsünüzü kontrol etmek için sağ omzunuzun altına bir yastık yerleştirin ve sağ elinizi başınızın altına koyun. Parmak uçlarınızla hafifçe bastırın. Göğsünüzün tamamını ve koltukaltı bölgenizi kontrol edin. Bu aşamada ayaktayken kontrol ederken kullandığınız yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Yalnız unutmayın, her kontrolde aynı yöntemi kullanmanız şart. Aynı şeyi sol göğsünüz için de tekrarlayın. Sol omzunuzun altına bir yastık koyduktan sonra sol elinizi de başınızın altına koyun ve kontrole başlayın.

Gördüğünüz gibi göğüslerinizi tek başınıza kontrol etmek bu kadar kolay. Ayda bir yapacağınız bu basit işlem sayesinde göğsünüzde oluşabilecek kanser illetini erkenden teşhis edebilirsiniz. Çocuk oyuncağı olan bu hareketler daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayabilir hatta hayatınızı kurtarabilir. Kanser tedavisinde asıl önemli olanın ne olduğunu her zaman hatırlatıyoruz bir kez daha buradan söyleyelim: erken teşhis hayat kurtarır. Tembellik edip belirtileri görmezden gelmeyin, oturup kanserin tüm vücudunuza yayılmasını beklemeyin. Önceden önleminizi alın. Vücudunuzdaki değişimlerin farkında olun.