Göğüs Dikleştirme Nedir ?

Göğüs dikleştirme sarkmış, sıkılığını kaybetmiş göğüslerin yeniden şekillenmesidir. Mastopeksi adındaki yöntem en sık yapılan göğüs dikleştirme ameliyatıdır. Yaş, hızlı alıp verilen kilolar, emzirme gibi nedenlerle göğüsler zamanla formunu kaybedip sarkabilir, aynı zamanda sıkılığını yitirebilir. Siz de bedeninizde böyle bir değişim görüyor ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız bu konu ile ilgili çözüm yöntemlerinden birini seçebilirsiniz. Sarkmış ve formunu kaybetmiş göğüsler için uygulanan cerrahi yöntemler yani estetik ameliyatlar içerisinde en yaygını mastopeksidir.

Mastopeksi en genel tabiri ile meme ucunun yerini değiştirmeye yarar. Onu göğüs duvarına daha yakın bir yere almak yoluyla yapılır. Çoğunlukla genel anestezi kullanılarak yapılır ve ortalama üç saat kadar sürebilir. Göğüs dikleştirme sonrasında hastanede yatmak yerine anormal bir durum olmadıkça aynı gün içerisinde çıkabilirsiniz. Bazı durumlarda aynı anda göğüslerinize silikon taktırmanız da mümkün olabilir. Tabi tüm bunları size en iyi şekilde önerecek kişi doktorunuzdur.

göğüs dikleştirme

göğüs dikleştirme

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Uygun?

Göğüs dikleştirme ameliyatı kararını vermek herkes için epey zor. Özellikle de ilk aşama, yani buna ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek. Bu konuda fazla hassas davrandığınızı düşünüyor da olabilirsiniz. Göğüs dikleştirme için cerrahi bir yola başvurma kararını verebilmeniz için basit bir yöntem var. Bir kurşun kalemi göğsünüzün altına yerleştirin. Eğer kalem düşüyorsa göğüslerinizle ilgili çok büyük bir problem yok demektir. Ama eğer düşmüyorsa tercihinize göre göğüs dikleştirme ameliyatı olan mastopeksi sizin için bir seçenek olabilir.

Ameliyatın herhangi bir yaş limiti yok. Bedensel gelişimini tamamlamış her yetişkin yaptırabilir. Üstelik hamilelik ya da emzirme gibi konularda da sıkıntı yaratmıyor. Göğüs dikleştirme sonrasında da bebek doğurabilir, bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Ameliyatın üzerinden bir miktar süre geçtikten sonra bazı kadınların ameliyatı yenileme talepleri de olabiliyor. Yeniden ameliyat olmanın da herhangi bir sakıncası yok. Bu ikinci ameliyat hem daha basit hem de daha kısa kapsamlı bir düzenleme işlemi şeklinde gerçekleşiyor.

 

Göğüs Dikleştirme Nasıl Yapılıyor ?

Göğüs dikleştirme ameliyatı başlamadan önce doktorunuz meme ucunun yeni yerini belirliyor, ardından anestezi uzmanları sizi alıyor ve doktorunuzun uygun gördüğü şekilde anesteziyi gerçekleştiriyor. Ameliyat sırasında gerçekleşen esas olay fazla derinin cildinizden alınması ve göğüs dokularınızın yükseltilerek şekillendirilmesi. İşlem bittikten sonra doktorunuz son olarak göğüslerinize bandajları yerleştiriyor.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Neler Olur ?

Ameliyatın ardından doktorunuz sizi birkaç gün içerisinde kontrole çağıracak ve vücudunuzdaki bandajları alacaktır. Bu esnada aynı zamanda meme ucu rengini ve kan akışını kontrol edecektir. Operasyondan sonra bir süre rahatsızlık hissine hazır olmalısınız. Bu süreçte doktorunuzun da önerisini alarak sizi rahat ettirecek bir kıyafet alabilirsiniz. Ayrıca yaklaşık bir hafta boyunca ağrı kesici içmeniz gerekebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatını takip eden iki ya da üçüncü haftada doktorunuz tüm dikişleri alacak bunun ardından göğüslerinizin şekli ve boyutu zaman içerisinde gelişecektir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek aksaklıkları hatırlamakta da fayda var. Örneğin ameliyat sonrası gelişme sürecinde iki göğüs arasındaki simetride bozukluk meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda doktorlar küçük müdahaleler ile meme uçlarından birinin diğeri ile simetrik olmasını sağlayacak bazı küçük operasyonlar yaparlar.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyat sonrasında da iyileşmenizin en kolay yolu bol bol dinlenmek ve bedeninizi yoracak aktivitelerden kaçınmak olmalı. Bu süreçte karşılaştığınız tüm zorlukları ve yan etkileri doktorunuzla paylaşmanız da faydalı. Çünkü her ameliyatın bir yan etkisi ya da riski oluyor. Göğüs dikleştirme ameliyatının çok nadir de olsa göğüste ve meme ucunda hissiyat kaybı gibi riskleri var. Ama doktorunuza güvenerek ve onun tüm önerilerine uyarak böyle riskleri en aza indirmeniz mümkün.