Göbek Eritmek İçin Hangi Sporu Yapmalıyız ?

Göbek eritmek için fazla yağlardan kurtulmak gerekmektedir. Göbek eritmek için kişinin hayat tarzında değişiklikler yapması şarttır. Peki hangi sporu yaparsak göbek yağlarından kurtulabilir ?

Göbek Eritmek İçin Ne Yapmalı ?

Fazla yağ, ağırlıklı olarak vücudumuzun göbek bölgesinde toplanır. Verilmesi en zor olan yağ birikimleri de genellikle bu bölgelerde oluşur. Oldukça inatçı olan bu bölgelerdeki yağ birikimleri, zamanla birlikte sadece diyetle verilmesi fazlasıyla zor bir hal alır. Bu sebeple, diyetin yanına spor da koymak gerekir.

Ancak, eğer ki ilk amaç karın bölgesinde hedeflenen incelmeyse bu yöntem de yetersiz kalabilir çünkü, öncelikle karın bölgesindeki yağları eritmeksizin egzersiz yapmak, biriken yağları kasa çevirir. Bu da karın bölgesinde istenilen incelmeyi sağlamaz. Bu konudaki en doğru yöntem, süreci en doğru şekilde kurgulamak olur. Öncelikle diyet programlarına sadık kalmalı ve kilo verme sürecindeki yağ yakımını hızlandırmak için kardiyo egzersizler çalışmak gerekir. Göbek bölgesindeki yağ yakımı gerçekleştikten sonra ise karın bölgesine şekil veren hareketler çalışılmalıdır.

Göbek Eritmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Öncelikle şunu hatırlamakta fayda var ki, bölgesel zayıflama pek mümkün değil. Sadece göbek bölgesinden kilo verirken, bacaklardan veya yüz bölgesinden kilo vermemek diye bir şey yok. Sağlıklı bir kilo verme, aynı zamanda oranlı bir kilo vermedir. Karın bölgesinden kilo veren biri, aynı zamanda kalça bölgesinden de sırtından da, göğsünden de kilo verecektir.

Göbek eritmek

Göbek eritmek

Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yine vücut genelinde olan yağlardan karşılanır. Bunu bilmek, sağlıklı kilo vermenin yollarını gösterir. Yağ yakmak için enerji harcanmasına ihtiyaç duyan vücut için öncelikle kardiyo egzersizleri çalışmak gerekiyor. Daha sonra ise, kilo verilmek istenilen bölgeye göre bölgesel çalışmalar yapmak gerekiyor.

Göbek Eritmek İçin Hangi Spor Etkili ?

Diyetle birlikte başlanacak çalışmalar için, tempolu serbest stil yürüyüş, ağır tempo koşu ya da yüzme gibi egzersizleri seçmek oldukça mantıklı olur. Bu çalışmalara başlarken, yaş, kilo ve sağlık durumu mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu sayede hem tüm egzersizler güvenle tamamlanır hem de istenilen amaca ulaşmak kolaylaşır.

Yürüyüş, koşu, bisiklet ya da yüzme gibi temel kardiyo hareketleri hem vücudun kalori yakmasını sağlar hem de enerji için biriktirilen yağ depolarının kullanıma açılmasını sağlar. Bu sayede yağ artışı engellenirken var olan yağ oranının da yakılarak azalması sağlanır. Fakat bu temel kardiyo hareketlerinin etkili olması için mutlaka uyulması gereken bir konu vardır. O da, nabzın yüksek olması gerekliliğidir. Tüm egzersizler esnasında yüksek nabız korunmalı ve bu tempo ortalama 30 dakika sağlanmalıdır. Fakat bu egzersizlerin mutlaka yavaş yavaş uygulanmaya başlanması lazım. Birden, hızlı bir tempoyla başlanan egzersizler, pek çok zarar verebilir.

Bir diğer önemli nokta da diyetleri doğru bir şekilde uygulamak gerektiğidir. Diyete başlayan bir kişinin genellikle yaptığı en büyük hata, vücuda giren kalori miktarının bir anda çok azaltılmasıdır. Bu hata yüzünden, vücut farklı tepkiler alır ve sağlıklı kilo vermek neredeyse imkansızlaşır. Çünkü bu sayede yağ değil, kas yakılmaya başlanır.

Kilo verdiğini zanneden kişi, bu süreçle birlikte aslında kas vermiş olur. Yapılacak en doğru şey, kilo verme sürecini zamana yaymak ve çok yavaş bir süreçle kilo vermek olmalıdır. Sadece bu şekilde sağlık ve kalıcı kilo verilebilir. Göbek bölgesindeki yağların azalmasından sonra ise bir ileri aşama olan, şekillendirici aşamaya geçmek gerekir. Bu sayede, vücut forma girer ve istenilen şekle kavuşur.

Göbek Eritmek İçin Mutlaka Meyve ve Sebze Yiyin!

Diyeti dönemlik bir program olarak değil, yaşam tarzı olarak görmek gerekir. Bu noktada ise, kendinize uygun diyet programını seçerken, kitapta yazanları değil, bünyenize en uygun olanı seçin. Yağlı, şekerli ve hamur işi besinlerin tüketiminden uzak durup; bol bol meyve ve sebze (bkz. göbek eriten besinler) yemek oldukça faydalıdır. Ne kadar farklı renkte sebze-meyve yenirse vücut için o derece yararlı olacaktır. Bir diğer önemli konu ise egzersizdir. Her gün mutlaka kendinize egzersiz için zaman ayırın. Şüpheye düştüğünüz en ufak yerde ise uzman doktorlara başvurmak en sağlık yöntem olacaktır.