Göbek Eriten Besinler Nelerdir?

Göbeğinizi eritmenizde size yardımcı olacak birçok doğal besin bulunmaktadır. Göbek eritme sürecinde kan şekeri seviyesini yükseltmeyen, Stres hormonu olan kortizolün vücudunuzdaki üretimini kontrol altında tutan ve yüksek bir metabolizma hızı sağlayan besinlerle beslenmeniz gerekmektedir. Bazı besinlerin termik etkisi, yani vücudun iç sıcaklığını yüksek tutarak yağ yakımını desteklemek gibi bir özelliği vardır. Doğal yollarla göbeğinizi eritmek için beslenme programınıza sağlıklı yağ yakan besinler eklemelisiniz.

İyi yağlar

Sağlıklı yağlar vücudunuzdaki kolesterol seviyesini düşürebilir,  açlık hissini azaltabilir ve yağ yakımını hızlandırır. Tekli doymamış yağlardan oluşan zeytinyağı, avokado ve keten tohumu yağı, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve vücutta yağ depolanmasına yol açan ani insülin artışlarını önler. Susam yağı ve konjuge linoleik asit (CLA, ayçiçeği ve aspir yağlarında bulunur) güçlü yağ yakıcı özelliklere sahiptir. Çiğ badem de iyi bir seçenektir. David Zinczenko’nun The Abs Diet isimli kitabında belirttiği gibi, bir avuç çiğ badem günlük E vitamini ihtiyacının yarısını, kalsiyum ihtiyacının yüzde 8’ini ve magnezyum ihtiyacının yüzde 19’unu karşılar.  

Peynir Altı Suyu Proteini

Peynir altı suyu proteini sütte bulunur ve kas geliştirmenize, yağ yakmanıza yardımcı olan, hızlı sindirilen bir besin maddesidir. Peynir altı suyunu meyve suyuyla karıştırıp tüketmek açlık hissini azaltarak yağ yakmanız açısından iyi bir yoldur. Ya da bir kepçe peynir altı suyunu süt veya suyla karıştırarak güçlü bir egzersiz sonrası içeceği olarak içebilirsiniz. Tüm proteinlerin sahip olduğu termik etkiye ek olarak, peynir altı suyu proteinin bağışıklık arttırıcı özellikleri de vardır. “The Fat Burning Bible” ve “The Abs Diet” peynir altı suyu proteininin yemek aralarında, atıştırmalık niyetine tüketilmesini önermişlerdir.

Yağsız protein

Hindi, tavuk, balık ve yağsız kırmızı et, mükemmel protein kaynaklarıdır. “The Fat Burning Bible”a göre değişik besinlerden aldığımız kalori vücuda aynı miktarda yansımaz, çünkü protein sindirimi enerji gerektirmektedir. Örneğin sindirim esnasında, tavuk göğsünün sahip olduğu enerjinin yüzde 30’a yakını kullanılır. Protein tüketimini arttırırken fiziksel etkinliği de arttırmak güçlü bir yağ yakma yöntemi olarak kabul edilebilir.

Süper Meyveler

Meyveler temel besin maddeleri ve vitaminlerle doludur. Ahududu, yabanmersini, böğürtlen ve çilek yaşlanmayı geciktiren ve yağ yakıcı özellikleri olan antioksidanlar açısından çok zengindir. Özellikle ahudududa bulunan keton güçlü bir yağ yakıcı maddedir. Elma, greyfurt, portakal, armut ve üzüm antioksidan ve vitamin içeren, glisemik endeksi düşük diğer meyvelerin başında gelir. Acai, mangosten, goji ve maqui çileği gibi süper meyveler daha da fazla yağ yakıcı özelliğe sahiptirler.

Sebzeler

Sebzeler kilo kaybı için gerekli olan ve yağ yakma sürecine katkıda bulunabilecek vitaminler, mineraller ve besin maddeleri içerir. İçerdiği doğal lif tok kalmanıza yardımcı olabilir ve antioksidanlar yaşlanmayla mücadelede düşmanınız olan serbest radikalleri ortadan kaldırır. Kuşkonmaz, biber, marul, roka, tere, hardal yağrağı, ıspanak ve çin lahanası bu tür sebzelere örnektir. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar gibi turpgiller ise süper sebzelerdir. Brokoli yüksek miktarlarda lif, kalsiyum, beta-karoten ve C vitamini içerir.