Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yeni doğan bebeğin bakımı çok hassas. Ama göbeğin bakımı da bir o kadar özen istiyor. Göbek bağı bakımı nasıl yapılır bakalım.

Bebeğin göbek bağı doğduktan yaklaşık 2 hafta sonra düşüyor. Bu sırada göbek bağına çok narin davranmanız gerekiyor. Uygulanacak adımlar basit. Düşene kadar ilgileneceksiniz, anormal bir şey görürseniz doktora haber vereceksiniz.

Neden göbek bağı var?

Bebek sizin karnınızdayken oksijen ve besinlerin hepsini göbek bağı sayesinde aldı. Doğum sırasında bu bağ kesildi, yarısı sizde yarısı onda kaldı. Kesilen göbek bağı birkaç hafta içerisinde kuruyup düşecek. Bebeğe hiçbir acı vermiyor. Dolayısıyla bebeğiniz rahatsızlık duymuyor.

Bakımı nasıl yapılır?

Doğduğu sırada sarımsı yeşil renkte olan göbek bağı zamanla kahverengiye, sonra siyaha dönüşüyor. İyice kuruyunca da kendiliğinden kopup düşüyor. Bu sırada o bölgeye nazik davranmanız gerek.

Temiz tutun. Eskiden bebeğin bezi her değiştirildiğinde göbek bağının da alkolle temizlenmesi söylenirdi. Ama yeni araştırmalar öyle demiyor. Müdahale etmezseniz göbek bağı daha çabuk iyileşiyor. Yani hiçbir ilaç ya da tedaviye gerek yok. Kirli ya da yapışkan görünüyorsa sadece suyla hafifçe temizlemeniz yetiyor. Daha sonra da etrafına temiz bir bez sarabilirsiniz.

Kuru tutun. Göbek bağını havalandırmak daha hızlı kurumasına yardımcı. Bebeğin bezinin ön kısmını kıvırırsanız bağın zarar görmesini de engellemiş oluyorsunuz. Çünkü göbek bağı da bebek kadar hassas. Yanlış yollardan koparsa iyi olmuyor.

Hava sıcaksa sadece bebek bezi ve t -shirt giydirerek daha çabuk kurumasını da sağlayabilirsiniz.

Bebeği banyo süngeriyle temizleyin. Göbek bağı kopana kadar onu süngerle temizlemeniz en iyisi. Böylece göbek bağı da sürekli ıslanıp zarar görmez. Göbek bağı koptuktan sonra bebeğinizi ona uygun bir küvette yıkamaya başlayabilirsiniz.

Bırakın, kendi kendine düşsün. Kopmak için sadece bir ucu kaldıysa bile ellemeyin. En sağlıklısı kendi kendine düşmesi. Zamanı geldiğinde zaten düşecek.

Enfeksiyon işareti

İyileşme sürecinde kabuk tutması ya da küçük miktarlarda kanaması gayet normal. Korkmayın. Ama o bölgede ateş varsa doktorunuzla görüşün. Enfeksiyon kapmış olabilir. Bakalım başka neler enfeksiyon belirtisi:

•    Göbek bağının etrafında kızarıklıklar ve şişlikler varsa

•    Ara ara kanıyorsa

•    Sarımsı bir sıvı sızdırıyorsa

•    Kötü kokulu sıvı akıyorsa, hemen doktora götürün. Çünkü böyle durumlarda erken müdahale sorunun hızlıca hallolmasını sağlıyor.