Glutensiz ve karbonhidratsız kilo verme

Yemek tercihleriniz, sahip olduğunuz enerji ve kilo vermeye yatkınlığınızla büyük ölçüde ilintilidir. Her ikisi de beslenme alışkanlıklarında ciddi değişiklikler gerektiren glutensiz ve karbonhidratsız Diyetler, insanlar tarafından bilinen diyetlerdir. Beslenme düzeninizden bazı besinleri çıkarmak kalori alımını azaltmanıza yardımcı olabilir ve bahsi geçen bu iki diyet çeşidi de beslenme tercihlerinizi doğru yaptığınız sürece kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Karbonhidratsız Diyet

Karbonhidrat almamak; şeker, nişasta ve selülozdan oluşan ve karbonhidrat içeren besinleri tüketmemeyi gerektirir. Karbonhidrat içeren bütün besinleri kesmek pek kolay bir şey olmayacaktır. Şeker içeren bütün besinler karbonhidrat içerir. Ekmek, meyve, şekerleme ve hamur işleri bu besinlerin arasında yer alır. 

Glutensiz Diyet

Gluten, yemeklerin kıvamını arttıran bir proteindir. Glutensiz bir beslenme planında bolca sebze ve meyve yer alır. Pirinç, buğday gibi tahıllar ve soğuk su balıkları, tavuk ve bitkisel proteinler glutensiz bir diyetin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Glutensiz diyetler makarna, ekmek, sosisli, soya sosu, turşu ve gluten içeren diğer işlenmiş gıdaların tüketimini kısıtlar.

Karbonhidratsız Diyet ve Başarı

Karbonhidrat bakımından ağır öğünler, insülin salınımını arttırır. İnsülin, nişasta ve şekerleri parçalarken kilo almanıza da sebep olur. İnsülin üretimi, iştahı arttırır ve vücudunuza yağ depolama sinyali verir. Yeterli kalori alımını kardonhidratsız diyet uygularken gerçekleştirmeniz, kan şekeri seviyesini sabit tutabilmeniz, açlık hissini bastırmanız ve yağ depolama oranını asgariye indirmeniz açısından önemlidir. Fakat, bu diyeti uygularken kilo verme sürecinize en çok katkısı olan şeyin az kalori tüketmek olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden, beslenmenize dikkat etmediğiniz sürece karbonhidratsız diyetlerle bile kilo verme amacınıza erişememeniz mümkün. 

Glutensiz Diyet ve Karbonhidratlar

Glutensiz diyet uygulamak, karbonhidratsız diyet uygulamakla hemen hemen aynıdır. Gluten içeren birçok besin, örneğin ekmek ve makarna, aynı zamanda karbonhidrat bakımından da zengindir. Gluten içeren besinleri tüketmeyi kesmeniz aynı zamanda karbonhidrat alımını da durdurmanız anlamına gelebilir.

Glutensiz diyet uygularken tabi ki bütün karbonhidratlardan uzak durmanız gerekmemektedir. Fakat bütün glutensiz gıdaların da düşük kalorili olduğunu düşünmemek gerekir. Birçok şeker ve gazlı içecek gluten içermez fakat yüksek kalori ve yüksek karbonhidrat içerirler. Bu yüzden, düşük şeker ve düşük kalori içeren ürünleri seçmeye dikkat etmelisiniz.

Karbonhidratsız Diyet ve Glutensiz Diyet, Yeme İsteğini Arttırır

Karbonhidratsız diyet ve glutensiz diyet deyince birçok insanın aklına bunları içermeyen besinlerden bolca yiyebilecekleri fikri gelir. Fakat glutensiz ve karbonhidratsız besinler de fazla tüketildiklerinde diyet programınız için zararlı olabilir. Cevapsepeti olarak kan şekeri seviyesinde ani yükselmelere sebep olmayan yani glisemik indeksi düşük besinler tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ceviz, kahverengi pirinç, tam tahıllar, elma, siyah fasulye ve brokoli gibi besinler bunların arasında yer alır.