Glutamin, taurin ve B12 vitamini

Bu içeceklerin birçoğunun içinde aşırı dozda şeker ve kafein de bulunur. Aşırıya kaçılmadığı sürece enerji içecekleri insan bünyesinde sorun yaratmaz fakat çok fazla miktarda tüketildiklerinde içerdikleri vitaminler, aminoasitler ve kafein ciddi yan etkilere yol açabilir. Sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlar, enerji içeceği kullanmamanızı gerektirebilir; bu durumu açıklığa kavuşturmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Glutamin

Glutamin, proteinlerin temel yapıtaşı olan aminoasitlerden biridir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme yoluyla, ihtiyacınız olan glutamin miktarını kolaylıkla temin edersiniz. Vücudunuz, kaslarınız ve akciğerinizin ihtiyacından fazla olan glutamini depolar.Glutamin, beynin ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması bakımından da önemlidir. Aşırı ve yorucu egzersizler ya da yüksek Stres, glutamin deponuzu boşaltmanıza sebep olabilir. Glutamin takviyeleri, genellikle, uzun süren hastalıklar, ameliyat süreçleri ve uzun süreli fiziksel hasar sonrasında tedavi amaçlı kullanılır. Glutamin, ayrıca rahatsız bağırsak sendromunun yol açtığı sindirim sorunlarını kontrol altına almaya da yarar.

Taurin

Taurin, vücudunuzda bulunan aminoasitler arasında glutaminden sonraki en bereketlisidir. Taurinin öncelikli işlevi, kan dolaşımındaki su ve tuz dengesini sağlamaktır. Ayrıca, besinlerden aldığınız serbest radikallerin yol açtığı iltihap ve hasarları önlemeye yarayan antioksidan özellikleri de bulunur. Taurin takviyeleri genellikle vücuttaki kas kütlesini ve kas kuvvetini arttırmak ve egzersiz sırasında kaslarda oluşan zararları asgariye indirmek için kullanılır. Kafeinle birlikte kullanıldığında uyarıcı özelliği de bulunur.

B12 vitamini 

B12 vitamini, besinlerden aldığınız proteinlere bağlanır ve sinirsel fonksiyonların görülmesi ve kırmızı kan hücresi oluşumunda görev alır. B12 vitamini eksikliği halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybına yol açabilir; Denge sağlamada güçlük, sersemlik ve el ve ayaklarda uyuşmaya da sebep olabilir. B12 vitamini, metabolizmanın da önemli bir parçasıdır ve B12 vitamin takviyeleri dayanıklılığınızı ve sportif performansınızı arttırabilir.

Yan etkileri

Glutamin, taurin ve B12 vitamini sportif performansınızı arttıran enerji kaynakları olduklarından enerji içeceklerinde bolca bulunurlar. Sağlıklı yetişkin insanların çok az bir kısmında bu maddelerin eksikliğine bağlı bozukluklar görülür fakat doktorunuza danışmadan bu maddeleri besin takviyesi olarak kullandığınızda yan etkilerle karşılaşmanız muhtemeldir. Glutamin, taurin ve B12 vitamin takviyeleri, kullandığınız ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Ayrıca, yüksek doz B12 vitamininin ciddi yan etkileri bulunmasa da özellikle reflü ilaçlarının etkisini azalttığı bilinmektedir. Aşırı doz taurin ise, bilinen bir yan etkiye sahip değildir ve yine bilindiği kadarıyla ilaç etkileşimine de girmemektedir. Fakat glutaminle birlikte alındığında karaciğer ve böbreklerin işleyişinde bozulmalara sebep olabilir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.